Wirtualny spacer po urzędzie

ZSP 2 w projekcie ?Szkoła Nowych Technologii?

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 został zakwalifikowany do udziału w projekcie "Szkoła Nowych Technologii", który jest częścią międzynarodowego programu Microsoft Partners in Learning, znanego w Polsce pod lokalną nazwą Partnerstwo dla Przyszłości. Organizatorami projektu są partnerzy strategiczni: firma Microsoft oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Nauczyciele biorący udział w projekcie będą mogli zapoznać się z metodami i narzędziami TIK wzbogacającymi lekcje i uczącymi twórczego, otwartego myślenia, a ponadto trendami w edukacji. Uczestnictwo w każdym projekcie oferuje wiele korzyści dla wszystkich podmiotów życia szkolnego. Korzyści dla uczniów to między innymi:
  • szkolenia z najnowszych technologii,
  • bezpłatny dostęp do legalnego oprogramowania, w szczególności narzędzi developerskich (m.in. dostęp do programu DreamSpark: korzystający z niego uczeń może pobrać potrzebne oprogramowanie (Windows Phone Dev Tools), założyć konto w MarketPlace i zarabiać na swoich pomysłach),
  • możliwość wzięcia udziału w konkursie "High School Tech Hero".

W ramach udziału w projekcie w dniu 25.11.2011r. odbyło się spotkanie z trenerem w projekcie Szkoła Nowych Technologii z firmy Microsoft - p. Norbertem Blandzim. Podczas zajęć trener przedstawił nam kierunki rozwoju firmy Microsoft, mianowicie zagadnienia związane z rozwojem języka HTML5, Windows Phone 7. Omówiono system operacyjny pracujący na urządzeniach mobilnych, a także pokazano, w jaki sposób można zarabiać na aplikacjach dedykowanych pod urządzenia mobilne. Pan Norbert Blandzi przedstawił nam urządzenie o nazwie Kinect, zademonstrował jego pracę na podstawie gry, w której uczestniczyli nasi uczniowie (Oskar Dudek, Filip Zawodny, Dawid Majsnerowski). Zwycięzcą "zawodów" został Filip Zawodny z klasy 3f. Mieliśmy również okazję zobaczyć usługi oferowane przez firmę Microsoft, takie jak: Skydrive, livemesh, lync. Uczniowie zapoznali się z korzyściami, jakie płyną z zarejestrowania się na serwerach Microsoft np. dreamspark, studentlive oraz apphub.

 

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 3f, 2f, 2b - kształcący się w zawodzie technik informatyk. Zainteresowanym zostały udostępnione materiały szkoleniowe, które otrzymaliśmy od trenera. Spotkanie uważam za bardzo wartościowe, dające przyszłościowe kierunki rozwoju w dziedzinie projektowania stron internetowych oraz programowania z wykorzystaniem najnowszych środowisk programistycznych oraz technologii.
W dniu 01.12.2011r. odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Gościem honorowym spotkania był Prezydent Poznania – Pan Ryszard Grobelny. Pan Prezydent zwrócił uwagę na konieczność przygotowania młodzież do funkcjonowania w dorosłym życiu. Niezbędnym do tego, aby ten cel osiągnąć jest wyposażenie ucznia w wiedzę i umiejętności, które pozwolą sprostać wyzwaniom zmieniającego się świata. Spotkanie było okazją do poznania najnowszych rozwiązać w zakresie technologii informacyjno komunikacyjnej wspierającej proces nauczania i uczenia się.

Tekst: Ewa Kowalska, Dariusz KoniecznyFot.ZSP2