Wirtualny spacer po urzędzie

Okrakiem na ryczce...

7 grudnia w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie odbyła się uroczysta promocja książki Jana Rosika „Okrakiem na ryczce. Opowiastki gwarowe z Krotoszyna i okolic ku uciesze potomnych, a i ku pamięci tychże napisane”, wydanej nakładem wydawnictwa Lumen Press. Do książki, składającej się z ponad 50 tekstów, dołączona została płyta z nagranymi przez autora utworami wzbogaconymi pieśniami ludowymi w wykonaniu Biadkowianek, Kobierzanek, Lutogniewianek i  Wróżowianek. Felietony gwarowe Jana Rosika od lipca 2009 roku publikowane są w Rzeczy Krotoszyńskiej. Ich głównymi bohaterami jest Kazik i Hela, których losy niepodzielnie splatają się z teraźniejszością i historia naszej małej ojczyzny.

Na spotkaniu, zorganizowanym przez bibliotekę oraz  Rzecz Krotoszyńską, Janusz Urbaniak opowiedział o tym jak doszło do powstania publikacji oraz przedstawił zespół redakcyjny pracujący przy jej wydaniu.  Następnie można było usłyszeć fragmenty książki w wykonaniu autora. Głos zabrał również Mariusz Urbaniak – nauczyciel języka polskiego oraz organizator konkursów gwarowych dla młodzieży. Podzielił się swoimi refleksjami po lekturze książki oraz mówił o swojej współpracy z Janem Rosikiem. Następnie wystąpił zespół Babiniec – laureat konkursu „Ryczka, tytka i wymborek czyli krotoszyńskie spotkania gwarowe” zorganizowanego przez Bibliotekę w czerwcu br.

Na zakończenie spotkania była możliwość zakupu książki rozprowadzanej przez wydawnictwo oraz zdobycia podpisu autora, z którym można było osobiście porozmawiać.

Organizatorzy dziękują Państwu Małgorzacie i Januszowi Klupś za przygotowanie poczęstunku.

Tekst: Izabela Brodala