Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowy Konkurs Gwary Wielkopolskiej

Po raz trzeci odbył się w Krotoszynie Powiatowy Konkurs Gwarowy "Gwara wielkopolska", zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Regionalnym.
Swoje uczestnictwo zgłosiło 22 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krotoszyńskiego. Uczniowie rywalizowali w trzech etapach: pisemnym i ustnym, obejmujących wszystkich uczestników a dotyczących znajomości słów i wyrażeń oraz w etapie finałowym, do którego awansowało sześcioro uczestników, polegającym na zaprezentowaniu umiejętności „godanio po naszymu”.
 
Zmagania drużyn oceniała trzyosobowa komisja miłośników i znawców naszej gwary w skład której weszli: Natalia Szymura, Jan Rosik i Mariusz Urbaniak. Zebrana młodzież, obok dobrej zabawy, mogła pogłębić swoją wiedzę na temat naszego regionu, obyczajów, o których już niekiedy zapominamy i ... poznać „język” swoich dziadków, który, jak się okazało, wykracza znacznie poza potoczną wiedzę o „ryczce, tytce i węborku”. Choć bardzo trudno było wybrać tych najlepszych, z powodu wysokiego i wyrównanego poziomu wiedzy uczestników, Jury oceniało przede wszystkim wymowę gwarową, znajomość oryginalnych słów i zwrotów gwarowych oraz, co ciekawe, także wiedzę ogólną, ponieważ, często uczestnicy, w ferworze rywalizacji, posługiwali się bardzo rozbudowanymi opisami konkretnych pojęć.
 
Zwycięzcami konkursu „Gwara wielkopolska” okazali się: Malwina Marciniak z I LO w Kominie Wielkopolskim, która zajęła pierwsze miejsce, Joanna Jarzyniak z I LO w Kominie Wielkopolskim, na miejscu drugim i Paulina Szwacka z Gimnazjum w Zdunach, która zdobyła trzecią lokatę. Na kolejnych finałowych miejscach uplasowali się: Agnieszka Skrzypczak z ZSP nr 1 w Krotoszynie, Szymon Gulcz z Gimnazjum w Kobylinie i  Dominika Marcinkowska z I LO w Koźminie Wielkopolskim. Dla sześciorga finalistów Starostwo Powiatowe w Krotoszynie ufundowało nagrody w postaci książek, pozostali uczestnicy otrzymali upominki, których fundatorem był Urząd Miasta i Gminy Krotoszyn.

(-) Mariusz Urbaniak