Wirtualny spacer po urzędzie

Sadzenie lasu w Leśnictwie Smoszew

W piątek tj. 16 września br. w na terenie Leśnictwa Smoszew, Radni Powiatu Krotoszyńskiego, pracownicy Starostwa Powiatowego w Krotoszynie wraz z wychowankami SOSW w Konarzewie, SOSW w Borzęciczkach, ZSS im. M. Grzegorzewskiej w Krotoszynie oraz dziećmi z Publicznego Przedszkola w Zdunach nasadzili las w miejscowości Chwaliszew dla nas i przyszłych pokoleń .

Rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów. Jego główne hasło „Lasy dla ludzi” uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. Las łagodzi klimat, daje ludziom na całym świecie drewno, leki i środki do życia.
Włączając się w Międzynarodowy Rok Lasów Starosta Krotoszyński wraz z Nadleśnictwem Krotoszyn zorganizował akcje sadzenia lasu, której towarzyszył program edukacji ekologicznej. W Leśniczówce Smoszew czekały sadzonki drzew zapewnione przez Nadleśnictwo Krotoszyn oraz leśnicy, pod których ścisłym nadzorem uczestnicy programu nasadzili nowy las złożony głównie z gatunków biocenotycznych tj. śliwy, jarząba, kaliny koralowej.
Las, w którym wszyscy  możemy odpocząć, uprawiać sport, podziwiać przyrodę, zbierać grzyby i owoce runa leśnego. Las umożliwia nam powrót do natury. Panuje w nim specyficzny mikroklimat. Znajdziemy tu czyste, odpowiednio wilgotne powietrze, łagodną temperaturę, ciszę, stonowane światło i piękny, właściwy tylko dla lasu zapach. W lesie można nie tylko odpoczywać, lecz także aktywnie spędzać czas wolny – wędrując z plecakiem, uprawiając nordic walking czy jogging, jeżdżąc na rowerze lub konno, a zimą – biegając na nartach. W lasach położonych nad rzekami i jeziorami można dodatkowo wędkować czy pływać łódką.
Celem programu jest przypomnienie, że las to wielkie dobro publiczne i na wiele sposobów służy polskiemu społeczeństwu, więc szanujmy piękny przyrodniczy majątek i siebie nawzajem.