Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe Święto Plonów w Sulmierzycach

W niedzielę, 4 września, Sulmierzyce gościły uczestników tegorocznych  Dożynek Powiatowych.   Święto plonów rozpoczęto od mszy św. dziękczynnej odprawionej w kościele p.w. Św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach. Następnie barwny korowód dożynkowy przemierzył miasto docierając na miejsce części obrzędowej – na Rynek. Przybyłych  na uroczystość dożynkową gości powitał Burmistrz Sulmierzyc Piotr Kaszkowiak.

W gronie zaproszonych znaleźli się m.in. kapłani,  burmistrzowie  gmin i miast powiatu krotoszyńskiego, wraz z przewodniczącymi rad oraz Leszek Kulka - Starosta Krotoszyński i Stanisław Szczotka - Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Obecni byli także radni powiatowi, miejscy i gminni oraz sołtysi, szefowie powiatowych jednostek, służb i inspekcji.
Z rąk starostów  – Anny Morawskiej  i Bernarda Kierakowicza z Sulmierzyc (w asyście Ewy Kowal z Benic i Radosława Kowalewicza z Bożacina)  chleb z tegorocznych zbiorów odebrali – L. Kulka, Piotr Kaszkowiak  i Stanisław Szczotka. Starosta krotoszyński wygłosił przy tym tradycyjną formułę obiecując, iż uczyni wszystko, by chleba będącego owocem pracy krotoszyńskich rolników -  nie zabrakło nikomu. W imieniu własnym oraz Zarządu Powiatu starosta w   wystąpieniu powiedział:


„Drodzy Rolnicy Powiatu Krotoszyńskiego, czcigodni Księża, szanowni goście Od wieków istnieje w naszej ojczyźnie obyczaj, iż po zakończonych zbiorach udajemy się do świątyni, by pobłogosławić plon, a następnie barwnym obrzędem podkreślamy radość i satysfakcję z dobrze wykonanej rolniczej pracy. To dzięki Wam, rolnikom, Waszej codziennej ciężkiej pracy, zapobiegliwości i uporowi, co roku w dzień dożynek otrzymujemy te, jakże ważne dla nas zapewnienie, że jesteśmy bezpieczni, bo mamy chleb, który jest nie tylko pokarmem, ale również symbolem naszej wiary, którego wystarczy dla nas wszystkich. Tej pewności nie ma rolnik, przygotowując ziemię, później siejąc, pełen troski, obaw i nadziei, że ziarno rzucone w ziemię wyda plony. A potem przychodzi czas zapłaty za ciężki trud w postaci udanych zbiorów, których symbolem jest dzisiejszy dożynkowy chleb. Wydaje się to takie proste i łatwe, ale w rzeczywistości uprawa ziemi to prawdziwa sztuka, wymagająca nie tylko rozległej wiedzy i pracowitości, ale także szczęścia i przychylności niebios, bo miejsce pracy rolnika znajduje się pod gołym niebem i w każdej chwili narażone jest na działanie niekorzystnych sił przyrody. Tegoroczne zmagania z różnymi klęskami pogodowymi są tego dobitnym przykładem. Polski rolnik to wszystko potrafi, wie kiedy i jak przygotować ziemię, rzucić w nią ziarno, zwrócić się do Boga o wsparcie i opiekę, by w bezpiecznych warunkach ziemia wydała plon.  Dzisiaj w dniu dożynek towarzyszy nam czas radości i dziękczynienia. To najpiękniejszy dzień w całorocznej pracy rolnika. W ten dzień, wspólnie z Wami cieszymy się i my, bo dożynki są podsumowaniem udanego roku w rolnictwie. Dzisiaj więc, w ten świąteczny dożynkowy dzień, w imieniu własnym, członków zarządu pana burmistrza Sulmierzyc, pragnę podziękować rolnikom za ich ciężki całoroczny trud. Dziękuję za przysłowiowy chłopski upór, tak często potrzebny w pracy na wsi, za ten symboliczny bochen chleba. Wyrazy szacunku i podziękowań przekazujemy rolnikom seniorom, że potrafili swoim następcom zaszczepić miłość do ziemi, do trudnego zawodu rolnika i za to ,że wspierają młodych rolników w gospodarstwie nie tylko pracą, ale i bezcennym doświadczeniem. Rolnikom, sadownikom, organizacjom i instytucjom pracującym na rzecz rolnictwa w tym świątecznym dożynkowym dniu Bóg zapłać!”.

Głos w imieniu radnych powiatowych i swoim własnym zabrał również Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Stanisław Szczotka i powiedział:

Szanowni Państwo!
Drodzy Rolnicy !
Jak co roku, z końcem żniw uroczyście obchodzimy Dożynki- Święto chleba. To wydarzenie to najpiękniejszy staropolski obrzęd rolniczy będący podsumowaniem całorocznej pracy na roli. Jest to przede wszystkim święto rolników  ale jednoczy wszystkich wokół wieńców dożynkowych, które są najpiękniejszą cząstką tego co zebraliśmy z naszych pól. W tym dniu gromadzimy się także wokół dożynkowego chlebka, który jest czymś wyjątkowym w polskiej tradycji. To w Polsce kromkę chleba ,która upada, podnoszono i całowano.Za ten chleb serdecznie dziękujemy wszystkim rolnikom, bo stanowi on podstawę naszej biologicznej egzystencji.
Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich , bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na  stoły  w naszych domach polski chleb.
Z okazji uroczystości ,która wieńczy trud całorocznej pracy na roli dziękuje wszystkim rolnikom za ich trud , wytrwałość i troskę o chleb na naszych stołach.
Życzę wszystkim rolnikom i ich rodzinom, aby z uzyskanych plonów mimo niesprzyjającej aury towarzyszącej tegorocznym żniwom , czerpali więcej satysfakcji i korzyści .
Życzę także aby w naszym kraju przywrócono szacunek dla pracy rolników, która dobrze służy całemu społeczeństwu i zapewnia dostatek Ojczyźnie . Szczęść Boże !


W imieniu Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego Poseł na Sejm RP Maciej Orzechowski i Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Szczotka wręczyli  rolnikom odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa".


W części obrzędowej  zespół połączonych kapel ludowych z całego powiatu wykonywał tradycyjne pieśni i przyśpiewki adresowane do wszystkich, którzy odbierali dożynkowy chleb.  Następnie obdarowani dzielili się nim z uczestnikami uroczystości.
Po części obrzędowej na scenie  zaprezentowały się zespoły i kapele z całego powiatu. Jak co roku elementem  dożynek była promocja zdrowia.