Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyński akcent 25-lecia Wolności

Wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać, aby nawyk cieszenia się wolnością stał się elementem trwałym  – powiedział  Prezydent RP Bronisław Komorowski zwracając się do organizatorów wydarzeń włączonych w kalendarz obchodów 25-lecia Wolności. Jednym z nich był jubileusz 10-lecia Polskiego Związku Sumo, któremu towarzyszyły wystawy patriotyczne oraz festiwal kultury Japonii. Prezes PZS, radny powiatowy Dariusz Rozum, reprezentował organizatorów krotoszyńskiej imprezy podczas spotkania z parą prezydencką, które odbyło się 13 stycznia 2015r.w Pałacu Prezydenckim.

 


Prezydent dziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 25-lecia Wolności. Z kolei Minister Jacek Michałowski zauważył, iż obecny rok jest rokiem samorządu. – Jest niesłychanie ważne, abyśmy atmosferę pozytywnego wspominania przeszłości, ale także myślenia o przyszłości przełożyli na cały rok 2015 – rok samorządu – stwierdził J. Michałowski.

W organizację obchodów  promujących sukces polskiej transformacji włączyły się społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy, instytucje publiczne, a także środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie na całym świecie.

W Polsce w ramach obchodów odbyło się około 400, a na całym świecie około 200, różnorodnych wydarzeń, okolicznościowych imprez, konferencji, wystaw i innych inicjatyw. Kulminacyjnym punktem obchodów było spotkanie z udziałem delegacji kilkudziesięciu państw, które odbyło się 4 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie.

W Krotoszynie w dniach 8 – 10 sierpnia 2014 r. miały miejsce  zawody Sumo Poland Open z okazji 10-lecia Polskiego Związku Sumo, którym towarzyszyły zorganizowane w  Muzeum Regionalnym wystawy:    Bohaterowie Wolności – ludzie  walki, pracy, modlitwy oraz  Pierwszy Obywatel drugiej Japonii , które zwiedził Ambasador Japonii w Polsce – pan Makoto Yamanaka z małżonką.

Głównego organizatora uroczystości – Polski Związek Sumo wsparły m.in. Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Urząd Miejski w Krotoszynie.

Źródło: www.prezydent.pl

Fot: PZS