Wirtualny spacer po urzędzie

Wakacyjny obóz naukowy w Człuchowie

W dniach 08 – 14 lipca 2011 r. w ramach projektu „Kompetencje kluczowe drogą do kariery”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej,  grupa 42 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie uczestniczyła  w Letnim Obozie Naukowym w Człuchowie.

Uczniowie podzieleni byli na 5 zespołów badawczych: 2 zespoły matematyczne oraz po jednym zespole przedsiębiorczości, chemicznym i biologicznym. Obóz ten był kolejnym z etapów wspomnianego projektu (paszporty edukacyjne, innowacyjni globalnie, zajęcia pozalekcyjne).

W trakcie obozu młodzież odbyła szkolenie pt. „Ja w zespole”.  Zajęcia prowadzili  naukowcy specjalizujący się w różnych  gałęziach nauk matematyczno-przyrodniczych (biologia, chemia, matematyka, fizyka).

W dalszej części obozu odbyły się zajęcia kierowane przez opiekunów 5 zespołów badawczych.  Obóz ten to nie tylko zajęcia przedmiotowe, ale także możliwość uczestnictwa w wielu zajęciach sportowo-rekreacyjnych takich, jak piłka nożna i siatkowa, basen, kręgielnia oraz przejażdżka bananem, rejs motorówką lub kajakiem oraz turystyka. Kulminacją obozu był Turniej Zespołów Badawczych mający formę gry miejskiej,  dzięki której uczestnicy mogli poznać urokliwe zakątki Człuchowa,  a przy tym wykazać się swoją wiedzą matematyczno-przyrodniczą. Nasz zespół badawczy w9m2, której opiekunem jest mgr Agnieszka Maziejuk zajęła II miejsce. Na zakończenie obozu odbyła się dyskoteka pożegnalna.

Zanim wróciliśmy do domu kurs skierowaliśmy poza programem obozu nad morze do Mielna.

Była to ciekawa wyprawa. Z przeprowadzonej obozowej ankiety wynika, iż uczestnicy z obozu są bardzo zadowoleni i chcieliby uczestniczyć za rok w podobnym obozie.Aktywny wypoczynek uczniów, nabycie przez nich nowej wiedzy i umiejętności  przyczyni się w nowym roku szkolnym do efektywnej pracy młodzieży w zajęciach Szkolnych Projektów Badawczych.Opiekę nad młodzieżą w trakcie trwania obozu sprawowali: mgr Ewa Kowalska, mgr Agnieszka Maziejuk, mgr Dorota Szymczak, mgr inz. Maria Orpiszak, mgr Janusz Bartoszewski.

Tekst i fot:

  Szkolny koordynator projektu ZSP 2 Krotoszyn - mgr Janusz Bartoszewski