Wirtualny spacer po urzędzie

Marszałek Wojtasiak spotkał się z przedsiębiorcami

Z inicjatywy starosty krotoszyńskiego Leszka Kulki do Krotoszyna przybył wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego pan Leszek Wojtasiak. Spotkanie, które odbyło się 8 lipca w Starostwie Powiatowym,  poświęcono możliwościom wsparcia, jakie samorząd województwa oferuje wielkopolskim przedsiębiorcom.

Spotkanie otworzył starosta Leszek Kulka. Włodarz powiatu przedstawił gościowi krótką charakterystykę krotoszyńskiej przedsiębiorczości. Wspomniał, iż wśród ponad 6 tysięcy firm w naszym powiecie najliczniejszą i najcenniejszą grupą są nieduże rodzinne firmy produkcyjne i usługowe - często wyrosłe z rzemiosła o wielopokoleniowych tradycjach. Starosta zauważył, że takie podmioty prowadzą działalność odpowiedzialnie, sumiennie i konsekwentnie.

Marszałek Leszek Wojtasiak podziękował staroście za umożliwienie spotkania z krotoszyńskim biznesem. Wspomniał, że sam przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą. Zaakcentował, że władze regionu prowadzą politykę konkurowania nie biedą ale rozwojem – opartym na innowacjach, na poszerzaniu rynków. Marszałek namawiał przedsiębiorców do jednoczenia sił np. w organizacja klastrowych, co zwiększa potencjał małych firm i daje im możliwości rozwoju. Wymienił, iż w naszym regionie zarejestrowano już 30 klastrów – najbliższe w Kaliszu i Pleszewie (np. klaster kotlarski).

O konkretnych rozwiązaniach dla przedsiębiorców mówił Dyrektor Departamentu Gospodarki UMWW Jakub Jędrzejowski. Samorząd województwa przy wsparciu między innymi środków z Regionalnego Wojewódzkiego Programu Operacyjnego stara się wesprzeć przedsiębiorczość. Organizowane są misje gospodarcze, a także bazy danych z ofertami firm. Powstał punkt obsługi inwestora, który wspiera właścicieli przedsiębiorstw w pozyskiwaniu partnerów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.wrpo15.wielkopolskie.pl

 

Krotoszyńscy przedsiębiorcy podczas dyskusji nie ukrywali, że największym dla nich problemem jest znalezienie wykwalifikowanych pracowników. Mówiono o tym, że fachowcy np. młodzi inżynierowie, nabierają doświadczenia w rodzimych firmach, a potem przenoszą się do większych ośrodków. Rozmawiano także o tym, w jaki sposób można tej sytuacji zaradzić, choć wszyscy obecni doszli do wniosku, że jest to trend ogólny i nie stanowi tylko problemu Krotoszyna.

Na spotkanie, które mimo piątkowej późnej pory zgromadziło wielu przedsiębiorców,  zaproszono m.in. przedstawicieli organizacji biznesu: Klubu Przedsiębiorców Ziemi Krotoszyńskiej, Cechu Rzemiosł Różnych, Krotoszyńskiego Zrzeszenia Handlu i Usług. Przybyli także przedstawiciele gmin Powiatu Krotoszyńskiego.

Starosta dziękując za duże zainteresowanie poinformował, iż zamierza organizować w przyszłości  podobne spotkania tematyczne z udziałem ekspertów, którzy odpowiedzą na nurtujące przedsiębiorców pytania.