Wirtualny spacer po urzędzie

Powiat gościł historyków z Polskiej Akademii Nauk

W dniach 1-3 lipca 2011r. gościła w Powiecie Krotoszyńskim grupa naukowców  Pracowni Atlasu Historycznego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od przeszło pół wieku instytucja  ta pracuje nad rekonstrukcją sieci osadniczej i środowiska geograficznego Polski XVI wieku. Obecnie przygotowywany jest tom dotyczący ówczesnego województwa kaliskiego, obejmującego m.in. dawne powiaty pyzdrski oraz kaliski i leżące na ich terenie miasta, wśród nich obecny teren Powiatu Krotoszyńskiego.

Pracownicy Zakładu podczas pracy nad wydawnictwem odwiedzają jak  największą liczbę opracowywanych miejscowości, wymieniając się wiedzą i doświadczeniami z lokalnymi historykami.

W tym celu przeprowadzają co roku objazd kolejnych części Wielkopolski. Aby zobaczyć jak najwięcej poruszają się na rowerach. Naukowcy zwracają się za każdym razem o pomoc do lokalnych samorządów. Powiat Krotoszyński doceniając wagę prac podejmował grupę badaczy PAN w dniach 1 – 3 lipca.

2 lipca naukowcy z Warszawy spotkali się z grupą krotoszyńskich historyków i badaczy – Antonim Korsakiem, dr. Edwardem Jokielem i dr. Józefem Zdunkiem. Gospodarzem spotkania była dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka w Krotoszynie pani Helena Kasperska. Wykład na temat metod badawczych zespołu wygłosił jego kierownik dr Marek Słoń.  

Goście – pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych odwiedzili na rowerach nie tylko Krotoszyn, ale także Zduny i Sulmierzyce. W drodze do Jarocina odwiedzili Koźmin Wielkopolski.