Wirtualny spacer po urzędzie

Wizyta studyjna na Ukrainie

Wicestarosta Krzysztof Kaczmarek  i Jolanta Szóstak dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie  uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na Ukrainę  organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu.  Wyjazd odbył się w dniach 17- 24 maja 2011r. i obfitował w liczne wydarzenia m.in. udział w międzynarodowej konferencji  pt. „Reforma samorządu terytorialnego – doświadczenia krajowe i międzynarodowe”.

Organizatorami konferencji były - Winnicka Rada Obwodowa, Winnicka Państwowa Administracja Obwodowa, Winnicka Rada Miejska i Towarzystwo Ukraińsko-Polsko-Niemieckie. Delegacja krotoszyńska uczestniczyła również  w uroczystościach z okazji obchodów „Dni Europy” w Winnicy, którym towarzyszyły  występy plenerowe oraz festiwal kuchni europejskiej. 

 Wyjazd był doskonałą okazją dla przedstawicieli samorządów polskich do zaprezentowania swoich jednostek na forum międzynarodowym, jak również omówienia pomysłów i „dobrych praktyk” na przyszłą współpracę z samorządami ukraińskimi. Gośćmi honorowymi spotkania byli Konsul RP w Winnicy- Krzysztof Świderek i Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej- Siergiej Tatusiak. Ponadto organizatorzy zadbali o udział w spotkaniach przedstawicieli Towarzystwa „Ukraina- Polska- Niemcy,” którzy zaprezentowali swoje doświadczenia we współpracy międzynarodowej.

 

WOKiSS od kilku lat współpracuje z Winnickim Oddziałem Towarzystwa. Uczestnicy  wizyty studyjnej wysoko ocenili zaproponowany przez WOKiSS program merytoryczny wyjazdu. Za pośrednictwem WOKiSS w Poznaniu międzynarodową współpracę i kontakty partnerskie w latach 2006 - 2010 nawiązało łącznie 71 jednostek samorządowych. Obwód Winnicki należy do najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów regionów Ukrainy. My gościliśmy w powiecie Murowane Kurylowce rejon Kuryłowicki. Uczestniczyliśmy w rozmowach Rady Powiatu, zwiedzaliśmy Powiatowy Szpital, Dom Kultury i Muzeum. Trzy placówki oświatowe: szkolę dla dzieci chorych na serce, szkołę  specjalną i małą  wiejską szkołę . W Winnicy z wielkim zainteresowaniem zwiedziłam Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych .

 

Podczas Dni Europy uczestniczyliśmy w licznych pokazach i  w koncertach. Na nasze zaproszenie odpowiedział Winnicki zespół tańca towarzyskiego ,, Gracja” , na którego koncert zapraszamy 1 września 2011r do Kina ,,Przedwiośnie”.                                                                       Jolanta Szóstak