Wirtualny spacer po urzędzie

Pociąg ZIEMIANIN przybędzie do Krotoszyna

W sobotę, 11 czerwca o godzinie 14. 21 na peron przy dworcu w Krotoszynie przybędzie specjalny pociąg turystyczny o nazwie Ziemianin. Siedem wagonów, w których znajdzie się miejsce dla pół tysiąca pasażerów ciągnąć ma jedna z najbardziej zasłużonych w historii polskiej kolei lokomotyw - parowóz Ol49.

Pociąg zaczyna i kończy swą trasę w Poznaniu. Do Krotoszyna wyruszy przez Środę Wlkp., Jarocin i Koźmin Wlkp., a następnie odjedzie w kierunku m.in.  Krobi i Kościana.

O godzinie 13.45 spod krotoszyńskiego ratusza wyruszy pochód prowadzony przez Orkiestrę Dętą  i zespół KROTOSZANIE. Koncert tych dwóch grup umilać będzie czas postoju pociągu.

W Krotoszynie postój planowany jest do godziny 15.36. W tym czasie mieszkańcy miasta oraz pasażerowie mogą podziwiać tankowanie lokomotywy wodą z  samochodu straży pożarnej.  

Na odwiedzających dworzec czekać będą członkowie Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, którzy opowiedzą o najważniejszych momentach w dziejach krotoszyńskiej kolei.

Na dworcu pod pamiątkową tablicą można będzie usłyszeć opowieść o wyzwoleniu Krotoszyna w Powstaniu Wielkopolskim 1 stycznia 1919 roku, a pod pamiątkowym kamieniem przewodnicy przypomną dramatyczną historię zbombardowania pociągu ewakuacyjnego wiozącego urzędników, rodziny wojskowych i kolejarzy w roku 1939.  

Największą atrakcją stanie się z pewnością kolejka wąskotorowa stojąca w pobliżu dworca. Tego dnia można będzie usłyszeć jej historię.

Na stoiskach przygotowanych m.in. przez Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Muzeum Regionalne, Towarzystwo Miłośników i Badaczy Krotoszyna oraz Lokalną Grupę Działania „Okno południowej Wielkopolski” wystawione zostaną  pamiątki związane z Ziemią Krotoszyńską.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Krotoszyna i innych miast powiatu!

Fot: J.Grabowski - zdjęcia z Parady Lokomotyw WOLSZTYN 2011