Wirtualny spacer po urzędzie

Spotkanie - Rehabilitacja Twoją szansą.

W dniu 21 maja 2011r. w siedzibie Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej, odbyło się kolejne z cyklu spotkań członków Stowarzyszenia Sclerosis Multiplex w Krotoszynie pt.: „Rehabilitacja Twoją szansą”.

Pierwszy z tegorocznych wykładów nosił tytuł „Problemy urologiczne osób chorych na SM”. Jako prowadzących udało się zaprosić pracowników renomowanego Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Jana Pawła II w Bornem Sulinowie. Fizjoterapeuci Małgorzata Stachowiak i Leszek Gargul dzielili się podczas tego spotkania swoją wiedzą popartą kilkuletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami neurologicznymi w szczególności osobami zmagającymi się z SM. Temat spotkania wybrany został nieprzypadkowo, gdyż aż około 80% osób chorych na SM dotyczy problem zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych. Wprowadzając w temat w części teoretycznej pani Małgorzata Stachowiak przybliżyła słuchaczom wszystkie aspekty związane z anatomią i prawidłową fizjologią układu moczowego a następnie w sposób jasny i przystępny omówiła zaburzenia dotykające chorych na SM oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Tradycyjnie już większym zainteresowaniem cieszyła się cześć praktyczna spotkania. Prowadzący Leszek Gargul przygotował i zaprezentował wraz z jedną z uczestników spotkania szereg ćwiczeń, których zadaniem jest przeciwdziałanie lub zmniejszenie zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych. Ćwiczenia te nasi członkowie mogą samodzielnie wykonywać w domu dołączając je do swoich stałych programów ćwiczeń. A zdobyta wiedza zarówno teoretyczna jak i praktyczna pozwoli im w sposób świadomy dobrać nowo poznane ćwiczenia do stopnia własnych problemów.

Spotkanie sfinansowane zostało z grantu, pozyskanego z budżetu Powiatu Krotoszyńskiego.

                 

                                                           Maria Stachowiak