Wirtualny spacer po urzędzie

Amerykański nauczyciel w ?Ceramie?

Przez dwa tygodnie (od 27.03. do 9.04.2011 r.) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 1 w Krotoszynie goszczono pana Douglasa Wilsona, nauczyciela amerykańskiego, którego wizyta związana była z realizacją programu Teaching Excellence and Achievements Program.

Program jest kontynuacją projektu z roku 2010 (sześciotygodniowy pobyt anglisty ZSP 1 Waldemara Sędkowskiego w USA). Nasza szkoła jest jedną z trzech w Polsce (Kraków, Warszawa, Krotoszyn), do których przyjechali amerykańscy nauczyciele. Ich dwutygodniowy pobyt w Polsce jest całkowicie finansowany przez rząd amerykański. Wizyta D. Wilsona wiązała się z realizacją ściśle określonych zadań i wymagań przez naszą szkołę.

Jednym z wymagań Programu był zapoznanie się D. Wilsona z interesującymi miejscami w naszym regionie i Polsce. Wybraliśmy więc Kalisz, Zduny (kaflarnia), Zakopane, Kraków (Stare Miasto, Wawel), Kopalnię Soli w Wieliczce oraz niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Ponadto nasz gość miał okazję zapoznać się z polską kulturą (tradycyjny polski obiad, występ grupy „Krotoszanie”, itp.).

Podczas wizyty Pan D. Wilson odbył również szereg wizyt, które pozwoliły mu na zapoznanie się z systemem szkolnictwa w Polsce, a mianowicie: w Przedszkolu nr 2, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 2, ZSP nr 1, Stowarzyszeniu „Szansa” oraz Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Kaliszu. Ponadto prowadził lekcje języka angielskiego w ZSP nr 1 oraz przeprowadził ośmiogodzinne warsztaty metodyczne dla nauczycieli języka angielskiego ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu krotoszyńskiego, które dotyczyły wykorzystania informacji technologicznej w nauczaniu języka angielskiego.

Gość z USA  spotkał się także z wicestarostą krotoszyńskim Krzysztofem Kaczmarkiem oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji Barbarą Jakubek i naczelnikiem Wydziału Rozwoju, Promocji, Kultury i Sportu Marzeną Wiśniewską.  K.Kaczmarek przedstawił mu zadania powiatu, a B.Jakubek opowiedziała o roli powiatu jako organu prowadzącego szkoły ponadgimnazjalne i specjalne.

Młodzież ZSP 1 wzięła także udział w prezentacji multimedialnej na temat kultury amerykańskiej, uczestniczyła w zajęciach językowych, konkursie języka angielskiego, oraz podniosła swoje umiejętności językowe. Wykorzystała również każdą nadarzającą się okazję do spontanicznych rozmów z naszym gościem z USA. Ponadto nasza szkoła zorganizowała konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat kultury amerykańskiej, a cenne nagrody ufundowała Ambasada USA w Warszawie.        

Tekst i fot.: ZSP1/RPK