Wirtualny spacer po urzędzie

Uczennice z koźmińskiego liceum w Brukseli

22 marca 2011r. na zaproszenie pani poseł Sidonii  Jędrzejewskiej cztery uczennice I LO im. Powstańców Wielkopolskich : Kasia Aleksandrowicz, Emilia Kubiak, Marta Miedzińska oraz Agata Wypijewska pod opieką pani Lucyny Radojewskiej- Felczak wyruszyły w podróż do Brukseli . Była to nagroda w konkursie „Mój region, moja gmina podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej”.

Grupa z Wielkopolski odwiedziła Parlament Europejski, gdzie spotkała się z Sidonią Jędrzejewską oraz przyjrzała się pracy posłów podczas mini-sesji, której tematem była pomoc dla Japonii.

Uczestniczki wyjazdu studyjnego miały także okazję dowiedzieć się jak funkcjonuje Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oraz o stanie przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie UE, przypadającej na drugą połowę 2011r. Odwiedziliśmy także Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego, o którego działalności opowiedziała Pani Monika Kapturska - dyrektor BIWW.

Oprócz oficjalnych spotkań, oczywiście zwiedzaliśmy miasto, m. in. park Cinquantenaire z Łukiem Triumfalnym, gotycki kościół Notre Dame du Sablon, wzgórze pałacowe Coudenberg, skąd rozciąga się wspaniała panorama Brukseli, katedrę, której początki sięgają XI wieku oraz jeden z najlepiej zachowanych rynków miejskich w Europie - Grand-Place.

Ostatni dzień pobytu wypełniony był atrakcjami turystycznymi. Udaliśmy się  najpierw do Ostendy położonej nad Morzem Północnym, a potem do niezwykle malowniczej Brugii. Wieczorem posłanka Sidonia Jędrzejewska podjęła naszą grupę oficjalną kolacją w libańskiej restauracji, podczas której mogłyśmy porozmawiać z panią poseł o jej pracy w Parlamencie, jej zainteresowaniach, planach i marzeniach.

Dla całej naszej grupy były to cztery najpiękniej spędzone dni w Brukselii, która urzekła nas do tego stopnia że chciałybyśmy pojechać tam jeszcze raz, ale aby marzenie się spełniło trzeba brać udział w konkursach do udziału w których zachęcamy bo naprawdę warto. Licealistkom serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych wygranych.

Tekst fot. I LO Koźmin Wlkp.