Wirtualny spacer po urzędzie

Wyjątkowe korzyści dla I LO w Koźminie Wlkp.

W dniach od 9 – 13 lutego 2015 roku gościliśmy w naszej szkole dwóch niezwykłych gości – studentów, którzy realizowali działania w ramach programu AIESEC Education. AIESEC jest największą studencką organizacją na świecie non-profit, obecną w 124 krajach i zrzeszającą ponad 86 000 członków.  Promują wartości odpowiedzialnego liderstwa, rozwijają tolerancję na inne narodowości, w ciekawy sposób zachęcają do nauki języków obcych i pozwalają przełamywać bariery językowe, dostarczają wiedzę na różnorodne aktualne tematy oraz kulturę krajów ojczystych wolontariuszy.

Kogo więc gościliśmy? Dwóch studentów ekonomii Yee Jin Liewa z Malezji oraz Wiliana Molinari z Brazylii. Każdy z praktykantów profesjonalnie przygotował się do prowadzonych przez siebie zajęć, na których między innymi poszerzyliśmy wiedzę o krajach, z których pochodzą, ich kulturę, zwyczaje i tradycje, ale przede wszystkim była to doskonała edukacja językowa nie tylko języka angielskiego, ale również chińskiego, mandaryńskiego i portugalskiego. Zajęcia prowadzili za pomocą różnych metod: naukę poprzez gry, zabawy, zajęcia interaktywne oraz prezentacje multimedialne. To z ich strony. A jaka była nasza propozycja?  Polska to kraj niezwykle gościnny i bogaty w tradycję i właśnie to postanowiliśmy zaprezentować naszym gościom. Każde popołudnie przyniosło Jaydenowi i Wilianowi sporą dawkę nowych i ciekawych informacji.
Poniedziałkowe popołudnie przebiegało pod hasłem „Poznaj Koźmin Wielkopolski i nas uczniów I LO im. Powstańców Wielkopolskich”. Nasza tradycja to przede wszystkim historia a tą zobaczyliśmy w koźmińskim Muzeum, Kościele farnym, bibliotece Miejskiej oraz spacerując uliczkami miasteczka. Wieczór na sali gimnastycznej I LO to wzajemne zabawy integracyjne oraz tańce. Nie mogło zabraknąć naszego narodowego tańca poloneza i wielu innych. Początkowa nieśmiałość i nasza i gości została przełamana muzyką i nie bez znaczenia są słowa „muzyka łagodzi obyczaje”.
Na drugie popołudnie zaproponowaliśmy „Regionalne kulinaria „ przygotowany przez naszych uczniów, który odbył się na sali w Lipowcu. Naszym gościom niezwykle spakowały pierogi, smalec i kiszone ogórki a do bigosu (niestety) nie zapałali miłością.
Dzień trzeci to popołudnie w stylu artystycznym. Najpierw warsztaty malarskie w koźmińskim GOK-u a później nauka hip – hopu.
W czwartek odwiedziliśmy włodarza Koźmina Wlkp. Pana Burmistrza Macieja Bratborskiego a popołudnie spędziliśmy pod hasłem „Poznaj powiat krotoszyński”. Oprócz zwiedzania uroczych zakątków Krotoszyna nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy, która przybrała formę mini rywalizacji stoczonej na krotoszyńskiej kręgielni. Kto wygrał? Oczywiście goście.
I tak nadszedł dzień ostatni, piątek 13 lutego. Czy pechowy? O nie! To czas podsumowań. Czy integracja trzech jakże różnych państw Malezji, Brazylii i Polski była udana? Bez wątpienia TAK! Podczas oficjalnego pożegnania Jayden i Wilian otrzymali pamiątkowe upominki oraz bogatą galerię zdjęć. Był to ogromnie wzruszający moment i niejedna w oku zakręciła się łza.
Wizyta ta okazała się idealnym sposobem na poznanie innych krajów jednak nie był to jedyny cel przedsięwzięcia. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim i to zmusiło naszych uczniów do otwarcia się na komunikację w języku angielskim, do przełamania strachu. Idealnie wpasowuje się tu hasło „Nie bójmy się mówić”.
Oby takich inicjatyw było jak najwięcej i mamy nadzieję, że już niedługo w naszej szkole zagoszczą kolejni wolontariusze z podobnych projektów.
L. Felczak