Wirtualny spacer po urzędzie

Uczniowie ?Dwójki? na praktykach w Niemczech

W dniach 21 – 25 lutego 2011 roku grupa 11 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie wraz z dwoma opiekunami  miała możliwość wyjazdu do szkoły partnerskiej BBS Lingen. Ta współpraca zagraniczna ma już ponad dwudziestoletnią tradycję.

W przeciągu tak wielu lat zmieniały się szkoły z którymi nawiązywano i kontynuowaną tą współpracę, jednak nie zmieniły się jej główne założenia. Współpraca zagraniczna polegająca głównie na wymianie młodzieży ma na celu poszerzanie horyzontów naszych uczniów
i pokazywanie im nowych perspektyw rozwoju poprzez naukę i pracę.

Mimo , że przed rzeczywistym spotkaniem uczniowie kontaktowali się ze sobą drogą mailową, a nawet przeglądali swoje profile na facebook’u, pierwszy kontakt był, jak zawsze, trudny dla obu stron. Uczniowie przekonali się na własnej skórze, że o wiele łatwiej jest napisać maila czy krótki post w języku obcym, niż odpowiedzieć na zadane w luźnej rozmowie pytanie.Nie potrzeba było jednak wiele czasu, aby przełamać wszelkie lody. Już następnego dnia komunikacja pomiędzy grupą polską a grupą niemiecką przebiegała bez większych problemów. Okazało się bowiem, że młodych Polaków i młodych Niemców więcej łączy niż dzieli.

W czasie wymiany młodzież naszej szkoły odbyła praktyki zawodowe w wymiarze 20 godzin w zakładach pracy i instytucjach, które były zbieżne z ich kierunkiem kształcenia. Nasi uczniowie poznali zatem jak wyglądają niemieckie przedszkola, świetlice szkolne, przedsiębiorstwa usługowo – handlowe oraz zarządzanie sieciami informatycznymi. Odbywanie praktyk miało podwójny wymiar edukacyjny, ponieważ młodzież nie tylko poznawała tamtejsze środowisko i warunki pracy ale także zmuszona była do autentycznej komunikacji w języku niemieckim. Hołdując maksymie „Learning by doing” ( w wolnym tłumaczeniu „Nauka poprzez działanie”) uczniowie przekonali się, że praktyka jest tak samo wartościowym środkiem dydaktycznym jak nauka w klasie szkolnej.  Jak wynikało z rozmów przeprowadzonych z osobami odpowiedzialnymi za opiekę nad praktykantami ze strony niemieckiej, nasza młodzież, mimo początkowej bariery językowej,  świetnie radziła sobie nawet z najbardziej zaskakującymi sytuacjami.

Oczywiście wymiana tego typu to nie tylko praca i nauka.  Czas wolny zarówno młodzieży jak i opiekunów był wypełniony po brzegi. Już na początku naszego pobytu, w czasie zwiedzania miasta, odbyło się spotkanie z tamtejszymi władzami, co jest już tradycją naszych wizyt w Lingen.  Udało się nam także zwiedzić stocznię Meyer’a w Papenburgu, produkującą, jako jedna z czterech tego typu na świecie, luksusowe statki wycieczkowe. Mieliśmy możliwość obejrzenia statku AIDA 3, który w czasie naszego pobytu w stoczni był przygotowywany do wodowania. Nie zabrakło także tradycyjnego wspólnego gotowania, które było niezapomnianym przeżyciem nawet dla osób, które pierwotnie twierdziły, że nie potrafią gotować.  Obie grupy – polska i niemiecka – rywalizowały ze sobą w czasie wspólnej gry w kręgle, w trakcie której jednoznacznie widać było, że dobra zabawa jest o wiele ważniejsza od rywalizacji i wygranej.

Niewątpliwie wielkie wrażenie wywarł na naszej młodzieży sam budynek szkoły, który jest znacznie większy niż wszystkie znane im z terenu naszego miasta. Wynika to z dużej liczby uczniów tamtejszej szkoły i faktu, że prowadzone przez nią kierunki są tak oblegane, iż młodzież ucząca się tam dojeżdza do szkoły z odległości nawet ponad 50 km.  Można jednak stwierdzić, że pod względem poziomu wiedzy nasza młodzież w niczym nie ustępuje swoim niemieckim rówieśnikom.

Tegoroczna wymiana miała jeszcze jeden pozytywny aspekt. Udało nam się uzyskać dofinansowanie kosztów podróży z fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, dzięki czemu można było zminimalizować koszty poniesione przez uczestników wymiany.

Po tak obfitującym we wrażenia pobycie w Niemczech wszyscy ze zniecierpliwieniem czekają na wizytę grupy niemieckiej w Krotoszynie, która nastąpi w kwietniu bieżacego roku. Mając w pamięci łzy, które popłynęły przy pożegnaniu, wierzymy, że rewizyta będzie dla wszystkich równie niezapomnianym przeżyciem.

Iwona Szczuraszek – nauczyciel ZSP nr 2