Wirtualny spacer po urzędzie

Gołąb Pokoju zagościł w Kleczewie

Pozłacana statuetka gołębia – symbol praw człowieka, którą przez miesiącem przekazali Powiatowi Krotoszyńskiemu  partnerzy z powiatu Germersheim - przekazana została Powiatowi Konińskiemu. Z rąk starosty Leszka Kulki gołębia odebrała wicestarosta konińska Małgorzata Waszak. Uroczystość miała miejsce 17 listopada 2010 r.  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie.

W roku 2008, w 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka,  niemiecki artysta Richard Hillinger wyrzeźbił statuetkę gołębia  naturalnej wielkości. Powstało 30 pozłacanych statuetek symbolizujących 30 praw człowieka. Jedna z nich  została zakupiona przez Fundację Siebenpfeiffera i przekazana niemieckim samorządom powiatowym. Odwiedziła wiele miejsc, aż  w roku 2010 grupa niemieckich starostów z powiatów:  Germersheim,  Ilm, Rheinpfalz, Kaiserlauter i Saarpfalz zdecydowała o przekazaniu gołębia polskim  powiatom. Pierwszym powiatem w Polsce, który otrzymał gołębia był powiat krotoszyński. Stało się to 18 października 2010r.

W Kleczewie delegację z Krotoszyna powitała dyrektor szkoły Marietta Putz. Natomiast statuetkę w imieniu samorządu Powiatu Konińskiego przyjęła wicestarosta M. Waszak. Przypomniała ona, że 10 grudnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Praw Człowieka.

 

Zwracając się do uczniów kleczewskiej szkoły starosta L. Kulka powiedział m.in.: Przed miesiącem przyjęliśmy gołąbka w Krotoszynie. Zaopiekowali się nim wasi rówieśnicy – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie. Dla nich również wizyta niecodziennego gościa stała się okazją do przypomnienia sensu walki  o niezbywalne prawa każdego człowieka.

Z Konina za kilka tygodni gołąb zostanie przekazany do Powiatu Oleskiego na Opolszczyźnie. Następnie trafi do Opola i wyruszy w dalszą podróż po polskich powiatach.