Wirtualny spacer po urzędzie

Święto Niepodległości

Powiatowe i miejsko-gminne obchody Święta Niepodległości odbyły się w tym roku w Krotoszynie. Spod ratusza uczestnicy uroczystości wyruszyli na Plac Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Wolności. W kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła odprawiono uroczystą mszę w intencji Ojczyny, po czym w Muzeum Regionalnym odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursów o tematyce patriotycznej i historycznej.

Obchody 92-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Zdunowskiej. Kwiaty złożyły delegacje samorządów - powiatowego i gminnego - ze starostą Leszkiem Kulką i burmistrzem Julianem Joksiem.

Wszyscy uczestnicy obchodów spotkali się u stóp ratusza. Uroczystość otworzył burmistrz J. Jokś. Niełatwą drogę  Polaków ku wolności przypomniał dr Edward Jokiel.

Następnie uczestnicy w pochodzie udali się na plac Jana Pawła II, gdzie delegacje kombatantów, samorządów., ugrupowań politycznych, stowarzyszeń oraz jednostek samorządowych, służb i instytucji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wolności. 

Kolejnym punktem obchodów była msza święta celebrowana przez proboszcza parafii pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła - ks. Dariusza Kowaleka . W nabożeństwie uczestniczyli również – dziekan dekanatu krotoszyńskiego ks. prałat Adam Modliński oraz proboszcz parafii pod wezwaniem św. A. Boboli ks. Stanisław Mieszała.

W Muzeum Regionalnym w Krotoszynie odbyło się podsumowanie konkursów o treści patriotycznej. Laureatom pogratulował starosta Leszek Kulka, który wraz z burmistrzem Julianem Joksiem wręczał zwycięzcom nagrody. 

Konkurs Recytatorski Wierszy i Pieśni o tematyce Patriotycznej: Recytacja: 

 1. Filip Zakrzewski - I LO Koźmin Wlkp.,
 2. Adrianna Wyrwas - ZSP 1 w Krotoszynie
 3. Monika Urbaniak - I LO w Krotoszynie

    3. Adam Wosiek - ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie

Śpiew: 
 1. Marzena Patalas – ZSP 1 w Krotoszynie
 2. Karolina Krzyżaniak - I LO w Koźminie
 3. Ernest Czyż - ZSP 3 w Krotoszynie
 4. Weronika Jarmużek – I LO w Krotoszynie

Konkurs historyczny :

Wojna Obronna Polski w 1939r. – Szlak Bojowy 56 PP Wlkp.

Gimnazja:

 1. Agnieszka Brodziak – G 4 w Krotoszynie
 2. Tomasz Pawłowski – G Orpiszew 
 3. Irmina Waleńska  - G 1 w Krotoszynie
 4. Gracjan Matyla – G1

    4.   Mateusz Parzysz – G Orpiszew

Ponadgimnazjalne:

 1. Łukasz Cichy – ZSP 1
 2. Klaudia Młoda – I LO Krotoszyn
 3. Artur Robak – I LO Krotoszyn
 4. Agnieszka Strzelczyk – I LO Koźmin
 5. Filip Piętoń – ZSP 2 Krotoszyn