Wirtualny spacer po urzędzie

Goście z Appalachian State University w ?Kołłtątaju?

21 października w auli I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyło spotkanie uczniów i nauczycieli szkoły z przedstawicielami uczelni ze Stanów Zjednoczonych - Appalachian State University - oraz osobami zajmującymi się dydaktyką w szkołach. Opiekunem i inicjatorem przedsięwzięcia był profesor UAM dr hab. Stanisław Dylak, obecnie wykładowca na uniwersytecie, z którym związani są nasi goście. Oto relacja z wydarzenia autorstwa Moniki Urbaniak z klasy IId:  „W czwartek w naszej szkole odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z wykładowcami z Appalachian State University. Goście przyjechali do nas z Północnej Karoliny w ramach projektu "Teleplace", do którego włączone mają być cztery szkoły z Polski. Projekt ten będzie polegał na utrzymywaniu kontaktów z młodymi osobami ze Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem Internetu. Spotkanie, w którym uczestniczyła dość spora grupa uczniów z wszystkich klas I Liceum Ogólnokształcącego, przebiegało bardzo sprawnie. Nadzorowali je pan profesor Robert Szczotka oraz pani profesor Alicja Stachurska. Już wcześniej pani Stachurska poinformowała nas o tym, kto przyjeżdża do szkoły, oraz jaki będzie temat spotkania. Wykładowcy spóźnili się kilka minut z powodu problemów z dojazdem, ale gdy zawitali w progi szkoły uczniowie wstali z miejsc i powitali ich chóralnym "Good morning", który to gest zdziwił nieco gości (nie jest to, jak widać, typowe zachowanie w USA). Goście przedstawili się nam i opowiedzieli krótko o tym, czym się zajmują, oraz o projekcie, który chcieliby zrealizować. Widać było, że są zafascynowani zarówno wyglądem szkoły, jak i jej historią. Zrobili kilka zdjęć auli, następnie rozpoczęliśmy rozmowę. Pierwsze lody zostały szybko przełamane, ponieważ amerykańscy wykładowcy byli bardzo otwarci i mili. Pytali o sprawy, które są dla nas - młodych ludzi ważne, a więc o to, czym się interesujemy, jakie lubimy filmy, jakiej muzyki słuchamy, czy używamy portali społecznościowych takich jak facebook, myspace lub twitter, jak wygląda nasz dzień w szkole, czy mamy przerwy na lunch, czy szkoła posiada stołówkę, czy każdy z nas ma telefon komórkowy, dysponuje dostępem do internetu, jakich języków uczymy się w szkole i czy angielski sprawia nam kłopoty. Goście chwalili nasze umiejętności językowe oraz to, że nie boimy się rozmawiać. W połowie spotkania role się odwróciły. Uczniowie zaczęli pytać, a wykładowcy odpowiadać. Ciekawiły nas bardzo różne rzeczy: jakie umiejętności są konieczne do zdobycia pracy w USA, jakie zawody cieszą się popularnością, jaka jest w USA opinia o Polsce i Polakach (oczywiście była pozytywna), jakie są ich umiejętności w zakresie języka polskiego, a niektórych zainteresował nawet stan dróg w USA! Warto w tym miejscu nadmienić, że ogromne "wzięcie" miał sześcioletni Chris, który przyjechał ze swym tatą zobaczyć Polskę. Uczennice Kołłątaja
zgodnie uznały, że był on najciekawszym mężczyzną w sali. Kiedy spotkanie dobiegało końca, uczniowie rozmawiali z wykładowcami jeszcze przy drzwiach, ponieważ byli aż tak zainteresowani opowieściami o życiu w Ameryce.
Można śmiało stwierdzić, że wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z akcji podjętej przez naszą szkołę i zgodnie stwierdzili, że możliwości rozmowy z obcokrajowcami i zderzenie się z inną kulturą daje wiele nowych możliwości i dopinguje do nauki języka. Uczniowie.. są na tak!”            Po spotkaniu z uczniami goście zwiedzili szkołę - m. in. bibliotekę, pracownie komputerowe, pokój nauczycielski i klasy uczniów, wykonując przy okazji dziesiątki zdjęć. Następnie wraz z dyrekcją i nauczycielami zebrali się w gabinecie pani dyrektor, aby omówić szczegóły dalszej współpracy. W czasie rozmowy pytali o szczegóły techniczne komputerów w pracowniach oraz połączeń sieciowych. Projekt wykorzystuje platformę multimedialną Teleplace (http://www.teleplace.com/ ), dzięki której uczniowie mogą się poruszać po wirtualnym świecie 3D, w którym znajdują się wirtualne budynki uczelni, natomiast wirtualne postacie reprezentowane są przez realnych uczniów i nauczycieli. Całe spotkanie było dopiero zaczynem współpracy i miało na celu zapoznanie się stron i zapoznanie naszych przyjaciół amerykańskich z możliwościami technicznymi szkoły.