Wirtualny spacer po urzędzie

Gołąb Pokoju gości w Powiecie Krotoszyńskim

W poniedziałek, 18 października 2010r. dr Fritz Brechtel - starosta Powiatu Germersheim, przekazał staroście krotoszyńskiemu Leszkowi Kulce statuetkę pozłacanego gołębia naturalnej wielkości. Gołąb Pokoju jest symbolem poszanowania praw człowieka. To jedna  z  30 statuetek  wykonanych w 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Powiat Krotoszyński jest tym, od którego gołąb rozpocznie swoją polską podróż.

 

Uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie. Starosta F. Brechtel przywiózł statuetkę wspólnie z przedstawicielami powiatu Ilm z Turyngii - Volkerem Rusche  - dyrektorem szkoły w  Ilmenu oraz dr. Rolfem Frielinghausem - członkiem zarządu. To właśnie stamtąd gołąb przywędrował do Germesheim – siedziby naszego partnerskiego powiatu.

Złote gołąbki z gałązką oliwną w dziobie wykonał w 2008 roku niemiecki artysta Richard Hillinger. Symbolizujące prawa człowieka statuetki krążą po świecie przekazywane z rąk do rąk przez wybitne postaci życia publicznego (Papież Benedykt XVI, Angela Merkel, Vaclav Havel, Dalajlama, Jerzy Buzek, Lech Wałęsa), jak również głowy państw, samorządowców czy działaczy społecznych.

„Powiatowy gołąb” został zakupiony przez Fundację Siebenpfeiffera i przekazany niemieckim starostom. Co kilka tygodni zmieniał miejsce pobytu rezydując głównie w szkołach. Starosta Brechtel przekazał go w imieniu powiatów: Ilm, Rheinpfalz/Nadrenia Palatynat, Kaiserlautern, Saarpfalz/Kraj Saary i Germresheim.

Na terenie powiatu Germersheim umieszczono gołębia w jednej z szkół w miejscowości Wőrth. W Krotoszynie miejscem jego pobytu stał się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, gdyż właśnie ta szkoła utrzymuje partnerskie stosunki z Europagymnasium z Wőrth.

Uczniowie ZSP 1 przygotowali z okazji przyjęcia gołębia specjalny program  poświęcony prawom człowieka. Gospodarzem uroczystości była dyrektor Mirosława Cichowlas, a gośćmi – m.in. poseł Maciej Orzechowski, przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Stanisław Szczotka oraz radni, burmistrz Krotoszyna Julian Jokś,     a także przedstawiciele powiatów, do których w pierwszej kolejności trafi gołąb – Witold Nowak z Konina oraz Norbert Hober z Olesna (Opolskie).

Przyjmując gołębia starosta Leszek Kulka powiedział: - Jeszcze dwadzieścia lat temu trudno było nam uwierzyć w autentyczną przyjaźń i prawa człowieka, nic bowiem  co narzucone siłą nie jest  prawdziwe. Dziś jednak w wyniku wielu przemian jakie zaszły w naszej części Europy mamy sytuację zgoła inną . Przybywają do nas przyjaciele z Niemiec i swoim gestem podkreślają to, iż należymy do wielkiej rodziny państw europejskich. A szacunek dla  praw i swobód obywatelskich jest nadrzędną wartością naszej kontynentalnej wspólnoty.

Gołąb został umieszczony w gablocie ZSP 1, następnie zostanie przekazany starostom, których niemieccy partnerzy są inicjatorami przedsięwzięcia – odwiedzi więc Konin, Olesno i Opole, by potem wyruszyć przez Polskę do Przemyśla, skąd zostanie przekazy samorządowcom ukraińskim.

 Członkowie delegacji niemieckiej wykorzystali dzień pobytu w Polsce składając znicze na dawnym cmentarzu niemieckim w Jasnym Polu oraz wkopując pamiątkowe drzewka w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Konarzewie.