Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyn z Okrasą

Festiwal Kulinarny „Krotoszyn z Okrasą” tradycyjnie zgromadził tłumy na krotoszyńskim rynku. W sobotę 11 września mieszkańcy powiatu tłumnie przybyli, by delektować się potrawami kuchni regionalnej. Wielką popularnością cieszyło się stoisko węgierskie   zorganizowane przez gości zaproszonych przez władze powiatu.

Na rynku w Krotoszynie prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całego powiatu oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Krotoszynie, a także  grupa  z powiatu Marcali (Węgry), która przyjechała do Krotoszyna na zaproszenie władz powiatu krotoszyńskiego. Zaproszeni goście to członkowie chóru „CALYPSO”, którzy są nie tylko wspaniałymi śpiewakami, ale okazali się wybornymi kucharzami i przygotowali dla mieszkańców Krotoszyna wspaniały gulasz  węgierski.
Imprezę tradycyjnie już poprowadzili Wojciech Szuniewicz i Juliusz Poczta, a pomagał im dzielnie mistrz kuchni Karol Okrasa. Uroczystego otwarcia dokonał starosta krotoszyński  Leszek Kulka, który powiedział miedzy innymi: Kulinaria to wkład w podtrzymanie najlepszych tradycji kuchni wielkopolskiej i krotoszyńskiej. Takimi imprezami jak ta dzisiejsza chcemy zachować smaki, które urodziły się w wiejskich chatach i  mieszczańskich kuchniach. Leszek Kulka życzył mieszkańcom powiatu krotoszyńskiego aby w atmosferze sympatycznej zabawy odżyły „modre kapusty” i „kluchy na łachu”, bo to one między innymi świadczą o naszej tożsamości kulturowej w zjednoczonej Europie. Na zakończenie swojego powitania starosta krotoszyński powiedział, że zgodnie ze starym powiedzeniem mówienie przed jedzeniem psuje apetyt, w trakcie przeszkadza, a po jedzeniu usypia więc życzę na rozpoczęcie tegorocznych „Kulinariów” po prostu SMACZNEGO!.
Wiele emocji wzbudziły też konkursy: obierania i tarcia chrzanu oraz krojenia cebuli zorganizowane dla  publiczności.
Gwiazdą sobotniego  wieczoru była Adrianna Biedrzyńska. Występowali również: wspaniały zespół  „Kurcband” oraz zespół „Berkut”, który zaprezentował folk ukraiński, a także wspaniały Chór „CALYPSO” z Węgier i zespół „KROTOSZANIE”.
Festiwal „Krotoszyn z Okrasą – impreza do chrzanu” wspólnie zorganizowały: Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, Urząd Miejski w Krotoszynie i Krotoszyński Ośrodek Kultury.
Organizatorzy  bardzo serdecznie dziękują Kołom Gospodyń Wiejskich z:  Bożacina, Wróżew, Wielowsi, Brzozy, Kobierna, Roszek , Lutogniewa, Smoszewa, Ustkowa, Koźmina Wlkp., Rozdrażewa, Gorzupi, Zdun, Sulmierzyc, Dzierżanowa, Maciejewa, Konarzewa, Benic, Klubowi Seniora „POGODNI”, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  z Krotoszyna oraz Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej  za  ogromny wkład  pracy oraz świetną zabawę.

http://www.youtube.com/watch?v=muL-oPoCgbk

 

Zobacz Więcej zdjęć - fot. T. Nowaczyk