Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe Święto Plonów w Rozdrażewie

W niedzielę, 5 września, Rozdrażew gościł uczestników tegorocznych  Dożynek Powiatowych.   Święto plonów rozpoczęto od mszy św. dziękczynnej odprawionej w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie. Następnie barwny korowód dożynkowy przemierzył wieś docierając na miejsce części obrzędowej – na płytę stadionu.
Przybyłych  na uroczystość dożynkową gości powitał wójt gminy Rozdrażew - Mariusz Dymarski.


W gronie zaproszonych znaleźli się m.in. kapłani,  burmistrzowie  gmin i miast powiatu krotoszyńskiego, wraz z przewodniczącymi rad oraz Leszek Kulka - Starosta Krotoszyński i Stanisław Szczotka - Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Obecni byli także radni powiatowi, miejscy i gminni oraz sołtysi, szefowie powiatowych jednostek, służb i inspekcji.
Z rąk starostów  – Iwony Jerchy i Grzegorza Lisa (w asyście Anny Morawskiej i Bernarda Kierakowicza)  chleb z tegorocznych zbiorów odebrali – L. Kulka, M. Dymarski  i S. Szczotka. Starosta krotoszyński wygłosił przy tym tradycyjną formułę obiecując, iż uczyni wszystko, by chleba będącego owocem pracy krotoszyńskich rolników -  nie zabrakło nikomu. W swoim wystąpieniu powiedział między innymi :

„Nie był to czas radosny dla Polski. Tragiczna katastrofa lotnicza zabrała elitę naszego narodu, wkrótce przez Polskę przetoczyła się fala kataklizmów, które zrujnowały życie wielu naszych rodaków. I na ziemi krotoszyńskiej, choć w znacznie mniejszym wymiarze, doświadczyliśmy jak bezradny bywa człowiek wobec sił natury. Rok był trudny, dla niektórych tragiczny, wielu gospodarzy plonów nie zebrało w ogóle. Wspaniałe jest jednak to, że w tych chwilach dla nas trudnych potrafiliśmy się jako samorządy i jako mieszkańcy zjednoczyć w geście solidarności z poszkodowanymi i zorganizowaliśmy akcję pomocy. Na zakończenie swojego wystąpienia Starosta Krotoszyński Leszek Kulka złożył serdeczne podziękowania władzom gminy Rozdrażew oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji święta plonów. Szczególne podziękowania złożył rolnikom z powiatu krotoszyńskiego, dziękując im za ich trud, trud pracy i za owoce tej pracy, którego symbolem są przepiękne wieńce i chleby.”

W części obrzędowej  zespół połączonych kapel ludowych z całego powiatu wykonywał tradycyjne pieśni i przyśpiewki adresowane do wszystkich, którzy odbierali dożynkowy chleb.  Następnie obdarowani dzielili się nim z uczestnikami uroczystości.
Po części obrzędowej na scenie  zaprezentowały się zespoły i kapele z całego powiatu. Jak co roku elementem  dożynek była promocja zdrowia.

http://www.youtube.com/watch?v=Es4Nqp0zkOg

 

Więcej zdjęć - fot. G. Ziętkiewicz