Wirtualny spacer po urzędzie

XII Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie

W dniu 29 sierpnia 2010 roku, w Śremie, odbyły się XII Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. W uroczystościach brała udział delegacja Powiatu Krotoszyńskiego. Tegoroczne dożynki - mimo niesprzyjającej aury - zgromadziły wielu uczestników.

Od godziny 11.00 można było oglądać Wystawę Rolniczą, która odbywała się przy stadionie na terenie Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich. O godzinie 13.00, na śremskim rynku, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Po mszy dziękczynnej uformował się barwny korowód dożynkowy, który przeszedł z rynku na stadion. Podczas przemarszu uczestnicy uroczystości mogli podziwiać piękne wieńce dożynkowe, przygotowane przez delegacje rolnicze powiatów Wielkopolski, także przez powiat krotoszyński. Około godziny 15.30 na stadionie rozpoczął się uroczysty obrzęd dożynkowy. Marszałek Marek Woźniak, w swoim krótkim wystąpieniu, podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek. Podkreślił niezmienność siły tradycji, która co roku nakazuje nam dziękować za dar chleba, bez względu na pogodę, od której uzależniony jest ostatecznym kształt zbiorów.
Po uroczystym obrzędzie dożynkowym, przygotowanym przez zespół folklorystyczny Wielkopolanie, Marszałek Marek Woźniak  - jako gospodarz Województwa Wielkopolskiego - podziękował za poświęcony chleb i obiecał mądrze i sprawiedliwie go dzielić. Chwilę później dzielił się nim z jego Ekscelencją ks. Arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, Metropolitą Poznańskim i pozostałymi współgospodarzami tegorocznych dożynek: Starostą Śremskim Tadeuszem Waczyńskim i Adamem Lewandowskim, Burmistrzem Śremu.  Także z gośćmi honorowymi – Eugeniuszem Grzeszczakiem, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Tadeuszem Nalewajkiem, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Piotrem Florkiem, Wojewodą Wielkopolskim oraz ze Starostami  tegorocznych dożynek, Beatą Maćkowiak z Lucin i Tadeuszem Mielochem z Borgowa. Marszałek Woźniak dzielił się też chlebem z mieszkańcami ziemi śremskiej.
Z okazji Dożynek Wielkopolskich 2010 listy na ręce Marszałka Województwa Wielkopolskiego przesłali m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna oraz Premier Rządu RP Donald Tusk. Na zakończenie uroczystości na płycie stadionu, Marszałek Woźniak wraz ze Starostą Śremskim i Burmistrzem Śremu wręczyli nagrody w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy. Najwyższe uznanie Jury zdobył wieniec przygotowany przez Powiat Pilski.