Wirtualny spacer po urzędzie

Pracownicy starostwa z Germersheim w Krotoszynie

Troje pracowników starostwa powiatowego w Germersheim przebywało dniach 16-20 maja 2010r. z wizytą w Krotoszynie. Astrid Brune-Neumann, Christian Jag i Steffen Hemberger odbywali w starostwie staż w ramach wymiany, którą już drugi rok z rzędu prowadzą partnerskie powiaty – Krotoszyński i Gremershiem. 

Ideą tej urzędniczej współpracy jest wymania doświadczeń zawodowych pracowników obu urzędów,  ale także możliwość doskonalenia umiejętności językowych, stąd też podczas wizyty praktyka w wydziałach odbywa się bez tłumaczy. 

Wizyta gości zbiegła się z wizytą w ZSP 1 w Krotoszynie młodzieży z niemieckiego gimnazjum w Wurth. Stąd też w poniedziałek, 17 maja goście z Niemiec wspólnie zwiedzali Wrocław.

We wtorek 18 maja pracownicy niemieckiego urzędu przyszli normalnie do pracy - spotkali się ze starostą Leszkiem Kulką i sekretarzem powiatu Edwardem Kozupą. Po urzędzie  oprowadziła ich zastępca naczelnika wydziału organizacyjnego Ewa Karolczak. W każdym z wydziałów prezentowano czym się on zajmuje.Następnie goście spędzili czas w tych wydziałach, które merytorycznie odpowiadają ich stanowiskom pracy. W każdym z nim porozumiewali się ze swoimi polskimi kolegami po angielsku bądź niemiecku. Christian Jag był gościem wydziałów – organizacyjnego oraz finansów. Interesował się głównie wydajnością pracy – kwiestiami audytu i oceny pracowników. Stefen Hemberger gościł w wydziałach - geodezji oraz ochrony środowiska, gdyż jest specjalistą od systemów obsługi map cyfrowych używanych w gospodarce gruntami i drogami.  Astrid Brune Neumann– rzecznik prasowy oraz specjalista ds. wymiany międzynarodwej odbywała staż w Wydziale Rozwoju ,Promocji Kultury i Sportu.

Goście mieli także okazję odwiedzić największą krotoszyńską firmę – Mahle, gdzie nie kryli zaskoczenia rozmachem inwestycji tego koncernu w Polsce.

19 maja spotkali się z burmistrzem Krotoszyna Julianem Joksiem, który opowiedział im o zadaniach samorządu gminnego-  przy okazji 20-lecia jego istnienia, odwiedzili również Powiatowy Urząd Pracy, a także Środowiskowy Dom Samopomocy.Byli również gośćmi podczas obrad Komisji Budżetowo-Gospodarczej i Rolnictwa.

Zaplanowane zwiedzanie atrakcyjnych przyrodniczo zakątków powiatu niestety nie było możliwe z powodu trudnych warunków atmosferycznych. 

Podsumowując swą wizytę w Krotoszynie goście zauważyli szereg podobieństw w urzędniczej pracy, ale też kilka różnic. Podobał im się wprowadzony niedawno punkt obsługi klienta w starostwie z umieszczonym tam infokioskiem, ich uwagę zwrócił też panujący w pokojach starostwa porządek. 

Urzędnicza wymiana polsko-niemiecka odbyła się po raz drugi. Dotyczy ona przede wszystkim urzędników młodych, posługujących się językami obcymi.

 W przyszłym roku do starostwa w Germersheim wyjadą 4 osoby z Krotoszyna.