Wirtualny spacer po urzędzie

Starosta Krotoszyński na Ukrainie

Od 7 do 14 maja 2010 roku starosta krotoszyński Leszek Kulka przebywał wraz z delegacją samorządowców z Wielkopolski na Ukrainie. Organizatorami wyjazdu były – Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu oraz Towarzystwo Ukraina – Polska – Niemcy z Winnicy.

Ta ostatnia organizacja działa w całej Ukrainie i stawia sobie za cel główny pogłębianie współpracy gospodarczej, naukowej, sportowej i kulturalnej pomiędzy jednostkami samorządowymi z Polski Ukrainy i Niemiec. Od kilku lat współpracuje ona z WOKISS nad zacieśnieniem kontaktów między dwoma regionami – Winnickim i Wielkopolską.

W delegacji znaleźli się starostwie, burmistrzowie (m.in. burmistrz Sulmierzyc pan Idzi Kalinowski) radni oraz pracownicy samorządów z naszego regionu.

Delegaci odwiedzili po drodze tak znaczące dla naszej historii miejscowości jak Kamieniec Podolski czy Lwów, ale głównym celem pobytu były miasta i wsie Obwodu Winnickiego, z który Wielkopolska ma już kilkuletnie kontakty. Stolicą obwodu jest 355-tysięczne miasto Winnica położone 300 km od Kijowa.

Starosta krotoszyński przebywał w rejonie Murowani Kuryliwci. Sekretarz rady tej miejscowości pani Ludmiła Andruszczak gościła bowiem w Krotoszynie w ubiegłym roku.

Starosta został zakwaterowany w internacie ośrodka dla dzieci chorych na serce. Przez trzy dni odwiedzał miejscowości rejonu spotykając się z przedstawicielami lokalnych władz. Bardzo ważnym punktem wizyty były obchody 65- rocznicy zakończenia II wojny Światowej. Przemawiając do mieszkańców Murowani Kuryliwci L. Kulka przypomniał, że choć zakończenie tego światowego konfliktu nie jest u nas jednoznaczne ze zwycięstwem to należy pamiętać o synach wielu narodów, którzy oddali swe życie często z dala od domu, od bliskich. „Trzeba dbać o dobre relacje między narodami, trzeba patrzeć w przyszłość wyciągając wnioski z trudnych doświadczeń” – powiedział włodarz powiatu krotoszyńskiego.

L. Kulkę podejmowali przewodniczący rady rejonu Murowani Kuryliwci - Wiktor Zinycz (obecny) orz Siergiej Ladon (z poprzedniej kadencji). Pokazano m.in. instytucje administracji, placówki oświatowe,  miejscowe przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa.

Starosta szczególnie wspomina wizyty w placówkach oświatowych – spotkania z dziećmi ośrodka, w którym mieszkał oraz specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego, a także wizytę u sióstr zakonnych Werbistek prowadzących tzw. oazy dla dzieci z Ukrainy. Najmłodszym gość z Krotoszyna przekazał m.in. słodkości produkcji przedsiębiorstwa Ewa, oraz podręczniki, książki i drobne upominki.

- Trudno jest tu mówić o współpracy w sensie takim jak partnerstwo między samorządami krajów Unii Europejskiej – zaznacza L. Kulka kreśląc plany przyszłej współpracy – samorząd ukraiński jest bowiem w początkowej fazie rozwoju, przed decydującą reformą, która obok zadań da mu również samodzielność finansową.

Starosta widzi natomiast możliwość współpracy grup społecznych i zawodowych –  a szczególnie - zaangażowania naszej młodzieży np. w wolontariat na rzecz dzieci (lekcje historii o Polsce, zajęcia folklorystyczne, gry i zabawy). Starostwo krotoszyńskie wspólnie z urzędem w Murowani Kuryliwci nakreśli plan współpracy, który wejdzie do programu współpracy międzynarodowej w roku 2011.