Wirtualny spacer po urzędzie

Turyści topili Marzannę

Rajd Turystyczny „Topienie Marzanny” odbył się  27 marca 2010 r. z metą na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie. Impreza  została zorganizowana przez Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie, Oddziałową Komisję Turystyki Młodzieżowej i Klub Turystyki Górskiej „Koliba” przy znacznej współpracy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

 

Celem rajdu było: pożegnanie zimy oraz przypomnienie obrzędów ludowych związanych z topieniem lub spaleniem marzanny oraz inauguracja odchodów 30-lecia powstania Klubu Turystyki Górskiej „Koliba” .

W rajdzie wzięło udział 131 turystów łącznie z opiekunami i organizatorami w tym 55 turystów niepełnosprawnych.

Uczestnikami była młodzież ze szkół: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Konarzewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, Zespołu Szkół w Benicach, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół  Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie, Gimnazjum w Zdunach  oraz Koło PTTK  Nr 3 i turyści indywidualni.

O godzinie 1000 przed budynkiem Muzeum zebrali się uczestnicy rajdu z kukłami Marzann, z trąbkami, gwizdkami i piszczałkami aby pożegnać zimę i przywitać wiosnę.

Rajd otworzyli i przywitali przybyłą młodzież komandor Kazimierz Mackiewicz i kierownicy trasy Juliusz Poczta i Andrzej Chmielarz.

Uczestnicy otrzymali  informacje o XXIII Rajdzie „Topienie Marzanny” wydane przez PTTK Oddział Krotoszyn oraz  broszurkę „Dobre rady na odpady” wydaną przez  Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie.

Zebrana młodzież trąbiąc, piszcząc, gwiżdżąc i bębniąc ruszyła na Rynek, który obeszła i

ul. Zdunowską, Klonowicza, Okólną, Łąkową, Karbowiaka, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich,  Bolewskiego, Słowiańską, Ceglarską dotarła do mety w Strzelnicy  Bractwa Kurkowego .

 Przez całą drogę  padał deszcz a porywisty wiatr szarpał biednymi Marzannami ale wszystkie jedenaście bez większych strat doniesione zostały na miejsce spalenia.

Warunki pogodowe sprawiły, że na metę dotarli wcześniej i zaraz przystąpiono do konkursu na „Najładniejszą Marzannę”

Do konkursu zgłoszono jedenaście Marzann.

Komisja konkursowa po burzliwej debacie wytypowała:

I miejsce   - „Marzanna „ Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Konarzewie ( po raz trzeci z rzędu),

II miejsce – „Marzanna” Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie,

III miejsce – „Marzanna” Zespołu Szkół  w Benicach,

IV miejsce – „Marzanna” Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krotoszynie,

V miejsce – „Marzanna” Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie.

Pozostałe Marzanny zajęły dobre VI miejsce, ponieważ wszystkie były piękne i faktycznie komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie.

W tym czasie przywieziono posiłek podsmażone kiełbaski z cebulką i chlebem od Pana Józefa Kujawskiego i młodzież przystąpiła do konsumpcji.

Zacinający deszcz i wiatr  sprawiły, że organizatorzy postanowili Marzanny spalić bez młodzieży, która w tym czasie została  zaproszona przez Braci Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie Andrzeja Wawrzyniaka  i Ireneusza Dobrasa do strzałowni i tam przedstawiono im historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie. Młodzież wysłuchała tej historii z dużym zainteresowaniem  a świadczą o tym pytania  kierowane do Braci.

Pokazano im także  jak działa strzelnica  i zaproszono ich do nauki strzelania.

W rajdzie wzięło udział ośmiu nowych członków PTTK ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Krotoszynie, którym Prezes Oddziału PTTK w Krotoszynie Karol Piotrowski wręczył uroczyście  legitymacje oraz książkę „ Rzeźbiarze ziemi krotoszyńskiej”.

Najliczniejsza grupa na rajdzie to młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Borzęciczkach.

Na zakończenie rajdu  Karol Piotrowski zaprosił wszystkich na następne imprezy rajdowe  tj.

na 17 kwietnia 2010 r.   przejażdżkę rowerem w ramach akcji „ Cała Polska na rower” i 21-22 maja 2010 r. na 38 Krajoznawczy Zlot Młodzieży „ Święto Roweru”.

Turystów z SOSW w Borzęciczkach, SOSW w Konarzewie, ZSS w Krotoszynie na start i odebrały z mety rajdu autokary, których koszty zostały pokryte z funduszy przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.

  

                                                             Kierownik  trasy

                                                                  Andrzej Chmielarz