Wirtualny spacer po urzędzie

Lekcja samorządności ze starostą

W ciekawym spotkaniu, nawiązującym do obchodów 20. rocznicy samorządu terytorialnego, uczestniczyła młodzież ZSP nr 2 w Krotoszynie. Na lekcję wiedzy o społeczeństwie przybył starosta Leszek Kulka. Włodarz powiatu przyjął zaproszenie dyrektora szkoły Romana Olejnika.

Leszek Kulka przedstawił uczniom własną drogę zawodową i działalność w samorządzie terytorialnym. Starosta podkreślił, że minęło 20 lat od chwili, gdy Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą instytucje terytorialne gminy. Kolejnym etapem było po 9 latach powołanie powiatów i  nowy podział wojewódzki kraju.

Powstanie samorządów oddało władzę w ręce ludzi i przyspieszyło rozwój Polski – mówił starosta.

Leszek Kulka pokazał młodzieży piramidę zależności we władzy, akcentując możliwości wpływu każdego obywatela na działalność władzy samorządowej. Starosta wymienił swoje zadania wynikające z kierowania starostwem powiatowym, zwierzchnictwem w stosunku do powiatowych służb, inspekcji i straży oraz organizacją pracy zarządu powiatu. Starosta odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące remontu dróg powiatowych, budowy boiska sportowego i zagospodarowania terenu byłego browaru.

Starosta wyraził nadzieję, że wkrótce powstanie boisko sportowe w ZSP nr 2. Spotkanie stało się dla młodzieży cennym źródłem wiedzy na temat funkcjonowania jednostek organizacji samorządowej. Starosta zaprosił uczniów na sesję rady powiatu, która odbędzie się w maju.

 

Katarzyna Kasprzak, uczennica ZSP 2