Wirtualny spacer po urzędzie

Szpitalowi potrzebny nowy laparoskop

18 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krotoszynie  odbyła się konferencja prasowa poświęcona 10-leciu działalności Fundacji Szpital Powiatowy w Krotoszynie. Spotkanie zdominował temat zakupu nowego zestawu laparoskopowego dla Szpitala Powiatowego. Inicjatywa założenia fundacji wyszła przed laty od samorządowców pierwszej kadencji, a zwłaszcza ówczesnego starosty Stanisława Ratajskiego i radnego Jerzego Lisa.
Organizacja ta od początku swej działalności skupić ma społeczeństwo Ziemi Krotoszyńskiej wokół wsparcia rozwoju szpitala.

W spotkaniu w starostwie uczestniczyli: prezes Zarządu Fundacji starosta Leszek Kulka, przewodniczący Rady Fundacji Stanisław Ratajski, dyrektor SPZOZ w Krotoszynie Paweł Jakubek, skarbnik powiatu Andrzej Jerzak oraz ordynator oddziału chirurgicznego w Krotoszynie dr Andrzej Milewski.

Fundacja pieniądze gromadzi przede wszystkim z odpisów od podatków (jako organizacja pożytku publicznego), darowizn od miejscowych przedsiębiorców czy nawiązek sądowych.
Przez 10 lat działania zebrała ponad 470 tys. zł. Zostały one przeznaczone m.in na doposażenie stacji dializ, dofinansowanie zakupu takich urządzeń jak USG czy echokardiograf.

Przedstawiciele Fundacji starosta Leszek Kulka prosił o przekazanie społeczeństwu podziękowań za  autentyczny odzew na apele o pomoc.
Dyrektor Paweł Jakubek przedstawił dalsze plany fundacji. Otóż pierwszym bardzo poważnym zakupem przed laty był zestaw laparoskopowy, który do dziś pracuje na oddziale chirurgicznym w Krotoszynie. Niestety, choć urządzenie wprowadziło rewolucję w szpitalu - przyspieszyło zabiegi, skróciło rekonwalescencję pacjentów i zwiększyło „moce przerobowe” oddziału ma już osiem lat i nie jest najnowszej generacji.

Dlatego w roku jubileuszowym Fundacja Szpital Powiatowy w Krotoszynie postanowiła zebrać środki na nowe tego typu urządzenie. Na koncie jest już 150 tys. zł, a potrzebne jest drugie tyle.

Stąd też były starosta S. Ratajski obecny -  L. Kulka, dyrektor SPZOZ P. Jakubek i ordynator A. Milewski wspólnie apelują do mieszkańców powiatu, by wsparli tę inicjatywę. Fundacja liczy przede wszystkim, iż apel spotka się z odzewem zwłaszcza teraz - w momencie składania rozliczeń podatkowych.
Wpłat krotoszynian z tytułu 1 % odpisu od podatku jest z roku na rok  coraz więcej
Dyrektor SPZOZ  P. Jakubek jest przekonany, że zebrane kwoty już wkrótce na ogłoszenie przetargu i nowy laparoskop zasili wyposażenie bloku operacyjnego w niedługim czasie.

Fundacja zbiera na laparoskop – rozmowa z dr Andrzejem Milewskim