Wirtualny spacer po urzędzie

Dziewczyny z Kołłątaja kochają rosyjski

Uczennice klasy II e z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie świetnie poradziły sobie w XLI Olimpiadzie Języka Rosyjskiego. Dziewczęta wystartowały w konkursie, pomimo że rosyjskiego uczą się dopiero od roku, a naukę zaczęły od podstaw. 

To już XLI Olimpiada Języka Rosyjskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Olimpiada, powołana do życia w roku 1969, należy do najstarszych olimpiad przedmiotowych w naszym kraju. Głównym celem Olimpiady jest propagowanie praktycznej znajomości języka rosyjskiego oraz wiedzy objętej tematyką Olimpiady z zakresu tradycji i teraźniejszości szeroko rozumianej kultury materialnej i duchowej Rosji.

Olimpiada Języka Rosyjskiego ma charakter trójstopniowych zawodów o zasięgu ogólnopolskim: Dziewczyny rozpoczęły naukę języka rosyjskiego w klasie pierwszej od podstaw, tj. od nauki alfabetu. Wzięły one udział w Eliminacjach szkolnych, które odbyły się 3.12.2009 r. i 6 uczennic zakwalifikowało się do Eliminacji okręgowych. To już był duży sukces!         

Uczennice – Sandra Wujczyk, Natalia Dymarska, Olga Walczak i Karolina Płonka, podjęły wyzwanie i przygotowywały się do dalszych zawodów. A była to trudna praca!

W ciągu dwóch miesięcy musiały opanować słówka i gramatykę całego kursu nauczania, a ponadto przygotować wypowiedź ustną na 15 określonych tematów.

          Na eliminacjach okręgowych, które odbyły się 27 02.2010 w Poznaniu, obowiązywał sprawdzian pisemny( forma testu- 50 pkt.) oraz ustny (wypowiedź na jeden z tematów   i  rozmowa z uczestnikiem na wybrany temat z życia codziennego ucznia – 50 pkt.).

        Sprawdzian pisemny był trudny, ale na pewno zmobilizował uczennice do dalszej pracy. Natomiast wypowiedź ustna, pozwoliła uczennicom zmierzyć się z posiadanymi umiejętnościami. Wypadły rewelacyjnie (przypomnijmy, że uczą się języka dopiero rok),

       Sandra Wujczyk – 48 pkt, Olga Walczak – 42 pkt , Karolina Płonka – 38 pkt, i Natalia Dymarska – 35 pkt. ( wyniki wypowiedzi ustnych).

W eliminacjach okręgowych wzięło udział 61 uczestników, Sandra Wujczyk zajęła 10 miejsce z 66 punktami, pozostałe dziewczyny 17, 19 i 22 miejsca.

      Jest to wielki sukces dla tych dziewczyn i ogromna satysfakcja dla nauczycielki języka rosyjskiego Iwony Dominiak, tym bardziej, że pozostali uczestnicy olimpiady, kontynuują naukę języka z gimnazjum , mają  4 -5 lekcji w tygodniu lub posiadają rosyjskie korzenie.

     „Sukces tych uczennic jest dla mnie WIELKI i jestem z nich dumna. W przyszłym roku będziemy walczyć znowu”- mówi szczęśliwa z wyników swej pracy- Iwona Dominiak

Tekst i fot: I LO Krotoszyn