Wirtualny spacer po urzędzie

Turyści szukali wiosny

Koło Miejskie PTTK w Krotoszynie, Klub Turystyki Górskiej „Koliba”, Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie przy znacznym wsparciu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie i Starostwa Powiatowego zorganizowali w dniu 6 marca 2010 r. XVI Rajd Turystyczny „Szukanie Wiosny”.

W rajdzie wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krotoszynie, Zespołu Szkół w Rozdrażewie,  Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie, Zespołu Szkół w Benicach, Gimnazjum w Zdunach, Gimnazjum Nr 2 i 4  w Krotoszynie, Koła PTTK Nr 3 w Krotoszynie, turyści indywidualni oraz organizatorzy w liczbie 96 osób.

Na starcie każdy uczestnik otrzymał znaczek rajdowy, folder z podstawowymi informacjami o trasie rajdu przygotowany przez Krotoszyński Oddział PTTK opracowany przez Andrzeja Chmielarza oraz inne materiały promujące Ziemię Krotoszyńską i różne gadżety.

 Autobusem MZK uczestnicy zostali przewiezieni do Chachalni Borownicy pod budynek, gdzie w lutym 1919 r. mieściła się placówka powstańcza podczas walk o Zduny i tutaj rozpoczęli swoją wędrówkę w poszukiwaniu wiosny. 

Turyści seniorzy z Koła PTTK Nr 3  wybrali swoją trasę indywidualną.

Trasa wiodła przez piękne ośnieżone lasy na południe od Krotoszyna, szaniec powstańczy w Borownicy, osadę Helenopol, rezerwat przyrody „Buczyna Helenopol”, miejsce wypoczynku „Żbik”, do Gimnazjum Nr 2 w Krotoszynie, gdzie mieściła się meta rajdu.

Przy osadzie Helenopol  Kazimierz Mackiewicz przeprowadził konkurs „ Na najpiękniejszą rzeźbę lub napis ze śniegu”. W konkursie wygrały wszystkie dzieci, które z dużym zapałem zabrały się do pracy i przy miejscu wypoczynku Koła Łowieckiego pozostawiły swoje prace.

Zostały obdarowane upominkami ufundowanymi przez: Urząd Miejski w Krotoszynie, Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, Hodowlę Roślin Smolice, PGKiM Sp. z o.o. w Krotoszynie.

Przy „Żbiku” Jacek Kujawiak przeprowadził konkurs „z wiedzy o powiecie krotoszyńskim i nie tylko” a nagrody w tym konkursie podarowała firma „Hurtownia Szkła i Porcelany Bartosz”. Na 9 kilometrowej trasie bardzo dobrze spisywali się najmłodsi turyści z Zespołu Szkół w Rozdrażewie. Te maluchy z I klasy szkoły podstawowej były pełne werwy i w bardzo dobrej kondycji dotarły do mety.

Pogoda w tym dniu była przepiękna. Drzewa posypane w przeddzień rajdu puchem śniegowym prezentowały się okazale a las wyglądał jak z bajki. Były kłopoty ze znalezieniem oznak  wiosny jednak nasi turyści znakomicie sobie z tym poradzili.

Zwycięzcy konkursu rajdu „Oznaki Wiosny” I miejsce - Gimnazjum Nr 2II miejsce - Zespół Szkół Nr 2 z Oddz. Inter.III miejsce - SP BeniceIV miejsce - SP Nr 8 KrotoszynV miejsce – Gimnazjum ZdunyVI miejsce - SP RozdrażewVII miejsce – SP Nr 4 Krotoszyn

Na mecie rajdu w Gimnazjum Nr 2 w Krotoszynie  czekał na uczestników turystyczny posiłek tj. zupa od firmy p. Józefa Kujawskiego i ciepła herbata.

Po posiłku rozegrano III Turystyczne Mistrzostwa Świata w rzucie kaloszem.

I miejsce – Marcin Wojszczuk  - Gimnazjum Nr 2 KrotoszynII miejsce  - Karolina Patalas, Zespół Szkół BeniceIII miejsce  - Krystian Przybylski, Gimnazjum Zduny

Metę rajdu przygotowała młodzież z SKKT przy Gimnazjum Nr 2 w Krotoszynie wraz ze swoim opiekunem Juliuszem Pocztą.

Na mecie przewodził: Karol  Piotrowski a pomagali mu: Aleksandra Piotrowska, Maria Chmielarz, Otylia Puchała, Bogdan Jakubek.

Weryfikowali książeczki na OTP: Karol Piotrowski, Juliusz Poczta.

Konkursy organizowali : Kazimierz Mackiewicz, Jacek Kujawiak.

Cele rajdu zostały osiągnięte: młodzież zapoznała się z historią „Małej Ojczyzny” i odwiedziła miejsca gdzie między innymi rodziła się niepodległość Polski w 1919 r. .Poznała  walory turystyczno-krajoznawcze okolic Krotoszyna a najważniejsze znalazła wiosnę mimo niesprzyjających warunków.  

                                                                                     Komandor Rajdu

                                                                                   Andrzej  Chmielarz