Wirtualny spacer po urzędzie

Lekcja europejskiego parlamentaryzmu

15 lutego 2010r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie gościli  Posłankę do Parlamentu Europejskiego Sidonię Jędrzejewską. Parlamentarzystka spotkała się także ze starostą krotoszyńskim Leszkiem Kulką. Sidonia Jędrzejewska została wybrana w ostatnich wyborach do PE z listy Platformy Obywatelskiej. Pani Poseł wchodzi w skład frakcji w PE, EPL– Europejskiej Partii Ludowej.

Celem wizyty było spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie oraz przeprowadzenie lekcji na temat Unii Europejskiej.

Młodzież starszych klas w zaciekawieniem wysłuchała wykładu pani Poseł. Przekazała słuchaczom najważniejsze informacje na temat działalności Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem swojej działalności. Pani Poseł jest z wykształcenia ekonomistką. Z tego też powodu jej działalność w PE to udział w pracach następujących Komisji: −        Komisji Budżetowej (jest jej sprawozdawcą)−        Komisji Kontroli Budżetowej−        Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych

−        Intergrup: Baltic-Europe; Dobrostan Zwierząt, SME Circle, Urban

Zachęciła także młodzież do odważnych decyzji dotyczących studiów zwłaszcza poza granicami kraju. Najważniejsze to własne samozaparcie i chęć przezwyciężania trudności. Przedstawiła także własną teorię – Dekalog stypendysty, mówiący o studiowaniu. Jeżeli student zdecyduje się postępować zgodnie z tym dekalogiem, jest duże prawdopodobieństwo, że dostanie się na wymarzone studia zagraniczne i że będą one sfinansowane ze stypendium.

Na zakończenie spotkania pani Poseł zachęciła młodzież do aktywniejszego życia politycznego. Długo i szczegółowo odpowiadała na pytanie skąd wzięły się jej zainteresowania polityczne. Jak to stało, iż została europosłanką.

Odpowiadała także na pytanie z sali dlaczego PO wycofała się z inicjatywy wprowadzenia ordynacji  większościowej w wyborach do Sejmu RP.

Na zakończenie gospodarz spotkania – dyrektor Roman Olejnik podziękował Posłance za odwiedzenie szkoły i przeprowadzenie lekcji. Młodzież podziękowała wręczając bukiet kwiatów.

Tego samego dnia Sidonia Jędrzejewska spotkała się także ze starostą krotoszyńskim Leszkiem Kulką.

Tekst: P.Wójcik ZSP2, MW

Fot: ZSP 2, starostwo