Wirtualny spacer po urzędzie

Sukces Roszczaka na Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów w L.A.

W dniach 22–28.03.2015 r w Bydgoszczy, odbyły się X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów . W zawodach uczestniczyło ponad 2.5 tys. zawodników z 33  państw Europy, w tym 546 zgłoszonych polaków. W zawodach wystartowało 452 Polaków, którzy zdobyli 162 medale /56 złotych,58 srebrnych i 48 brązowych/ zajmując drugie miejsce za Niemcami w punktacji medalowej.

Najlepiej z Polaków zaprezentowała się Genowefa Patla, która w kat.K 50 ustanowiła nowy rekord Świata rzucając oszczepem na odległość 45,27 m. Oczywiście gwiazdą imprezy był Stanisław Kowalski, który przekroczył 104 lata i zwyciężył bezkonkurencyjnie w trzech konkurencjach uzyskując następujące rezultaty: w biegu na 60 m – 20,27 sek,w pchnięciu kulą 3 kg. – 3,65 m i w rzucie dyskiem 0,75 kg – 7,14 m.
W zawodach tych też wystartowali Wielkopolanie w ilości 17 zawodników. Wśród nich 9 zawodników zdobyło 15 medali w tym: 7 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe. Najwięcej medali w ekipie wielkopolskiej zdobył mieszkaniec Łagiewnik /powiat krotoszyński/ Czesław Roszczak startujący w barwach UKS”Olimpijczyk”Pogorzela,który do Łagiewnik przywiózł komplet medali/3/.
Pierwszy medal Cz.Roszczak zdobył w rzucie dyskiem.Walka w dysku była bardzo emocjonująca do ostatniego rzutu.Oczywiście pogoda nie dopisała i po przelotnym deszczu koło było bardzo śliskie i o dobrych wynikach nie można było nawet marzyć.Już po pierwszej kolejce rzutów prowadził Helmut Lang z Austrii Halowy Mistrz Świata z Budapesztu /2014/wynikiem 37,82 m.
Sytuacja odwróciła się dopiero w 3 próbie eliminacyjnej kiedy Roszczak rzucił na odległość 38,19 m i wyszedł na prowadzenie,a tym samym uzyskał możliwość rzucania w finale jako ostatni zawodnik.Na odpowiedź austryjaka długo nie trzeba było czekać.Już w pierwszej kolejce finałowej uzyskał 39,02 m i wyszedł na pierwsze miejsce.
Ze strony Roszczaka nastąpiła pełna mobilizacja,ale dopiero w ostatniej kolejce udało się rzucić dysk na odległość 39,90 m i tym rezultatem zdobyć tytuł Mistrza Europy i złoty medal.Na drugim miejscu znalazł się Helmut  Lang z Austri,a trzecie miejsce zajął szwed Peter Hackenschmidt wynikiem 36,94 m.
Drugi medal srebrny do kolekcji Roszczak  zdobył już w pierwszej kolejce pchnięcia kulą, w której uzyskał 13,00 m.Pomimo tego ,że jest to wynik na poziomie czołówki światowej nie wystarczył do zwycięstwa. O 4 lata młodszy rosjanin Aleksander Abramow zwyciężył z wynikiem 13,31 m. Na trzecim miejscu uplasował się Rein Kaljumae z Estoni wynikiem 12,35 m.
Trzecia  konkurencja w której Roszczak zdobył medal , odbyła się w ostatnim dniu Mistrzostw.Pogoda nadal nie rozpieszczała.Po przelotnych deszczach,koło z którego rzucali zawodnicy było bardzo śliskie. W rzucie ciężarkiem specjaliści od młotu w takich warunkach niewiele tracą na wynikach.
Natomiast Roszczak rzucając techniką z jednego obrotu uzyskuje o wiele gorsze wyniki w takich warunkach i tak się stało.Już po pierwszych rzutach na czele znaleźli się młociarze,którzy w rzucie młotem zajęli dwa pierwsze miejsca.Roszczak miał szanse na zdobycie brązowego medalu i oto mógł powalczyć. Konkurencja rzutu ciężarkiem 7,26 kg zakończyła się zgodnie z przewidywaniami.
Zwyciężył francuz Gerard Guyot wynikiem 18,78 m, drugi był polak Ryszard Krzesiński wynikiem 17,00 m, a na trzecim miejscu też polak Czesław Roszczak wynikiem 15,72 m z przewagą 2 m nad 4 zawodnikiem. W ten sposób zawodnik Czesław Roszczak startując w kategorii M70 należąc do najstarszych w tej kategorii zdobył 3 medale po jednym w każdym kolorze.
Występ Roszczaka Czesława należy zaliczyć do udanych, a teraz nastąpią przygotowania do Mistrzostw Świata Weteranów na stadionie,które odbędą się w terminie 4-16 sierpnia 2015 w Lyonie /Francja/.

Tekst i foto Cz. Roszczak