Wirtualny spacer po urzędzie

Anglista z ?Ceramy? wyjedzie na stypendium do USA

Waldemar Sędkowski - nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, jako jeden z siedmiu polskich pedagogów zakwalifikował się do programu Teaching Excellence and Achievement i wkrótce wyjedzie na kilkutygodniowe stypendium do USA, gdzie przejdzie intensywny trening w zakresie metodologii nauczania języka angielskiego.

W. Sędkowski przeszedł przez gęste sito eliminacji – m.in. zdał specjalny egzamin z języka angielskiego. O tym, że znalazł się w elitarnym gronie stypendystów zadecydowała nie tylko jego fachowość, ale także postawa społeczna. Od 10 lat nauczyciel ZSP 1 jest bowiem aktywnym działaczem kierowanego przez Lucynę Korsak Stowarzyszenia „Szansa”. W świetlicach stowarzyszenia prowadzi zajęcia terapeutyczne z dziećmi, m.in. uczy języka angielskiego zorganizował też dla grupy z nich wyjazd do Londynu.

- Pragnę podziękować zarządowi powiatu krotoszyńskiego z panem starostą Leszkiem Kulką, a także dyrekcji mojej szkoły z panią dyrektor Mirosławą Cichowlas za poparcie i za to, że umożliwiono mi strat w programie – mówi W. Sędkowski.

Dyrektor M. Cichowlas podkreśla natomiast, że szkoła stawia na rozwój nauczycieli – a w zakresie nauczania języków obcych jest szczególnie zainteresowana nowymi formami nauczania.

Teaching Excellence and Achievement Program (TEA) jest to stypendium zorganizowane i sponsorowane przez IREX (International Research and Exchange Bard) i Biuro ds. Edukacji i Kultury amerykańskiego Departamentu Stanu i obejmuje ponad 100 nauczycieli szkół średnich z całego świata (28 państw z Europy, Azji, Afryki), którzy wyjadą do USA na 6-tygodniowy pobyt na trzech uniwersytetach amerykańskich w dwóch turach (75-78 osób) na wiosnę lub jesienią 2010 roku. Program obejmuje 4-tygodniowe zajęcia i intensywny trening w zakresie metodologii nauczania języka angielskiego, planowania zajęć, strategii nauczania, zajęć z zastosowaniem komputerów, itp. Przewidziane są również dwutygodniowe praktyki  w amerykańskiej szkole średniej oraz wizyty w lokalnych szkołach, organizacjach pozarządowych, lokalnych biurach rządowych oraz program wycieczkowy. Uczestnicy wymiany będą mieli możliwość przyjęcia i goszczenia w swoich szkołach nauczyciela amerykańskiego przez okres dwóch tygodni na wiosnę lub latem 2011 roku.  

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Ambasada USA dokonały kwalifikacji kandydatów na stypendium w oparciu o ocenę zgłoszonych kandydatur i rozmowy kwalifikacyjne, na które zostanie zaproszona grupa wybranych osób.

7 nauczycieli z Polski wyjedzie do USA w 2010 roku (3 w lutym, 4 we wrześniu)

Waldemar Sędkowski zakwalifikował się jako jedyny nauczyciel z Wielkopolski

Program pobytu od 1 lutego do 22 marca 2010:

- 4 dni w Waszyngtonie na spotkaniu powitalnym

- 6 tygodni na California State Univeristy w Chico.  (kurs metodyki nauczania języka angielskiego oraz praktyki w szkole średniej)

- 3 dni na University of Nebraska w miejscowości Lincoln – konferencja podsumowująca pobyt w USA