Wirtualny spacer po urzędzie

Zespół kryzysowy debatował o grypie

1 grudnia 2009 r.  w sali narad Starostwa Powiatowego odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli - obok członków zespołu -  Andrzej Rolle Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Marian Grządka Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie.  

Głównym tematem spotkania była ocena sytuacji epidemiologicznej w Polsce, Wielkopolsce oraz monitoring zachorowań na grypę na terenie Powiatu Krotoszyńskiego.

Pan Andrzej Rolle – Powiatowy Inspektor Sanitarny przedstawił historię grypy oraz jej rozwój na przestrzeni 120 lat. Działania prowadzone przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczna pozwalają określić jakie typy wirusa panują obecnie w Europie  a także stopień jego nasilenia. Polska znajduje się obecnie w grupie o wysokiej zgłaszalności zachorowań.

W stosunku do ubiegłego roku w Polsce odnotowano 8 - krotny wzrost zachorowań,

w Województwie Wielkopolskim  9 - krotony wzrost,

w Powiecie Krotoszyńskim 1,5 - krotny wzrost.

Do tej pory w powiecie krotoszyńskim nie odnotowano żadnego zakażenia wirusem A/H1N1.

Prowadzona jest profilaktyka w szkołach, gazetach, urzędach, na stronach internetowych w postaci ulotek oraz  informacji.

Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego  Andrzej Wichłacz omówił  także w ramach posiedzenia zespołu zmiany w ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

A.G.