Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Tegoroczne  powiatowe obchody Święta Niepodległości odbyły się w Zdunach. W środę, 11 listopada kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji zgromadzili się na Mszy świętej oraz pod Pomnikiem Wdzięczności, by uczcić pamięć o dniach, które przyniosły Polsce wolność.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele p.w. Serca Jezusowego przez proboszcza parafii zdunowskiej ks. Andrzeja Nowaka. W swej homilii kapłan przypomniał słowa Jana Pawła II o tym, że wolność nam nie tylko dano, ale i zadano i nawoływał, by uszanować ten dar wywalczony przez przeszłe pokolenia.

Przemawiając starosta Leszek Kulka podziękował wszystkim przybyłym gościom, a także mieszkańcom Zdun i gospodarzom -  za wspaniałą oprawę uroczystości. Włodarz Powiatu zwrócił uwagę na to, że swój patriotyzm powinniśmy podkreślać każdego dnia postawą godną obywateli  Rzeczypospolitej.

Po mszy młodzież z Gimnazjum w Zdunach przedstawiła montaż słowno – muzyczny entuzjastycznie przyjęty przez obecnych w świątyni. Program przygotowali nauczyciele szkoły – Irena Suleja i Adam Szczuraszek. Oprawę muzyczną uroczystości kościelnej zapewnił zdunowski Chór Harmonia pod dyrekcją Bogusławy Dengusiak. Uroczystość prowadził Grzegorz Dengusiak. 

Uczestnicy obchodów przeszli przez miasto pod Pomnik Wdzięczności na Placu 700-lecia. Tam przemawiali burmistrz Zdun Władysław Ulatowski oraz poseł Maciej Orzechowski.

Przybyłe delegacje miast i gmin, organizacji oraz partii politycznych złożyły wiązanki kwiatów przy werblach orkiestry dętej z Krotoszyna pod dyrekcją Józefa Banasiewicza.

Uwieńczeniem obchodów była wizyta w zdunowskim Zespole Szkół, gdzie goście mieli okazję podziwiać okolicznościową wystawę. 

Obchody zakończył uroczysty akcent -  zastępca Komenda WKU w Ostrowie mjr Paweł Radzicki wręczył staroście Leszkowi Kulce  brązowy Medal „Za zasługi dla Obronności Kraju”.