Wirtualny spacer po urzędzie

E-matura w ?Dwójce?

W czwartek, 29 października po raz pierwszy w Polsce i na tak dużą skalę w Europie  przeprowadzono drogą elektroniczną próbny egzamin maturalny z matematyki. Ponad 5 tysięcy maturzystów z około 200 szkół, w tym również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie, zasiadło  przed komputerami  by zmierzyć się z „królową nauk”.

Egzamin rozpoczął się o 9.00 i trwał 170 minut. System losowo wybrał z trzech klas: III d i III e - II Liceum Profilowane oraz IV f Technikum nr 2 próbę losową 28 uczniów. Projekt "E-matura z matematyki" przygotowała Politechnika Łódzka.

Politechnika Łódzka uruchamia e-pogotowie matematyczne. Można będzie można z niego skorzystać, wchodząc na stronę www.epogotowie.p.lodz.pl. Strona pt. matematyka stworzona została z myślą o wszystkich, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę z tego przedmiotu. Zadania zrecenzowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną przygotował dr Jacek Stańdo z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej. 25 zadań to zamknięte (wybór prawidłowej odpowiedzi z kilku podanych wariantów), a kolejne 10 to zadania otwarte. Wszystkie mają ciekawą multimedialną formę. Zamiarem organizatorów tego przedsięwzięcia jest pokazanie możliwości wykorzystania technologii informatycznych w zakresie egzaminowania i oceniania prac oraz przeprowadzenie badań i analizy takiego sposobu sprawdzania wiedzy i kompetencji uczniów.

Następnego dnia, czyli 30 października każdy ze zdających dowiedział się o wynikach egzaminu, natomiast szkoła otrzyma zadania egzaminacyjne do wykorzystania w pracy dydaktycznej.

„E-matura z matematyki” jest projektem pionierskim. Wypracowuje on dobre praktyki egzaminowania przy użyciu najnowszych technologii, sprawdza elektroniczny system egzaminowania i oceniania. Egzaminatorem w tym projekcie jest komputer.
Projekt wsparło Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON. „E-matura z matematyki” odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marszałka Województwa Łódzkiego i Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Całość tego projektu z ramienia naszej szkoły pilotują: mgr Janusz Bartoszewski, mgr Sławomir Kosiński i mgr inż. Dariusz Włodarczyk. 

Tekst: P. Wójcik

Foto: G. Pierzchała