Wirtualny spacer po urzędzie

Karol Okrasa w Roszkach

W sobotę, 17 października  Koło Gospodyń Wiejskich z Roszek gościło u siebie mistrza kuchni Karola Okrasę wraz z ekipą TVP. Nagrywano kolejny odcinek popularnego programu „Kuchnia z Okrasą”. Wizyta mistrza to pokłosie festiwalu kulinarnego „Krotoszyn z Okrasą” organizowanego przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski i Krotoszyński Ośrodek Kultury. Podczas spotkania starosta Leszek Kulka wręczył Karolowi Okrasie książkę kulinarną z przepisami kół gospodyń  z terenu powiatu.

 Karol Okrasa gotował wraz z paniami z KGW  Roszki zraz zawijany  z młodego jelenia i kluchy na łachu z modrą kapustą. W Roszkach goszczono też KGW z Bożacina, którego członkinie przygotowywały smażony ser.

Po lasach w okolicy oprowadzał K.Okrasę leśniczy Przemysław Świerblewski, a potrawy pobłogosławił ks. proboszcz Maciej Dudek.

Wizyta ekipy telewizyjnej i zaprzyjaźnionego z powiatem krotoszyńskim mistrza kuchni stanowiły pretekst do zorganizowania prawdziwej biesiady. Gospodynie z KGW Roszki (Czesława Biniek i Jadwiga Grzesiek) przygotowały nie tylko wspaniały poczęstunek, ale i ułożyły specjalną pieśń na okoliczność całego wydarzenia:

„W krotoszyńskim powiecie

jest wioska piękna tak!

Kto tutaj raz zawita, pamięta wiele lat!

Wokoło lasy piękne, zwierzyna w lesie też,

sarny,  dziki, jelenie jest i malutki jeż.

 

Że  Roszki piękne są, niech każdy o tym wie….

Choć to nie żaden raj, nam tu jest naj, naj, naj…

 

W naszej wiosce jest dzisiaj,

oj dużo radości

bo mistrz kuchni z Warszawy Pan Okrasa gości.

Witamy Pana ciepło, nisko się kłaniamy

Do gotowania u nas pięknie zapraszamy

Roszki to wieś gościnna, niech kto mówi co chce,

Roszki to nie żaden raj, nam tu jest naj, naj, naj…

 

Dla potrzeb programu sala Domu Wiejskiego w Roszkach zyskała piękną scenografię „myśliwską”, którą wraz z gospodyniami przygotowały  - dyrektor Szkoły Podstawowej w Roszkach Aleksandra Wachowiak i nauczycielka  plastyki Barbara Wachowiak. Do Roszek przybyli także starosta Leszek Kulka i burmistrz Julian Jokś. Włodarz powiatu wręczył mistrzowi niedawno wydaną staraniem starostwa (przy współpracy redakcji Informacji Regionalnych) książkę „Zapiski kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Krotoszyńskiego” .

Odcinek „Kuchni z Okrasą” z Roszek ukaże się w programie I TVP prawdopodobnie 21 listopada.  

Wraz z  Karolem Okrasą gotowały:

KGW Roszki: Jadwiga Grzesiek i Bogumiła Poczta