Wirtualny spacer po urzędzie

Umowa z Węgrami podpisana

W piątek, 11 września 2009r. starosta Leszek Kulka oraz Przewodniczący Związku Gmin  Marcali  László Sütó podpisali umowę o partnerskiej współpracy. Uroczystość odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie.

 

Świadkami podpisania byli zaproszeni goście: burmistrzowie, wójt i przewodniczący rad gmin i miast powiatu oraz radni powiatu, dyrektorzy jednostek, szefowie służb i inspekcji. Obecny był również starosta Fritz Brechtel z partnerskiego powiatu Germersheim.

Uroczystość prowadził przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Stanisław Szczotka, a głos zabrali obaj sygnatariusze – starosta i gość z Węgier. 

Starosta Leszek Kulka zauważył:  Obywatele naszych krajów swobodnie się przemieszczają, poznają lepiej kulturę i tradycję innych społeczności. Nasze partnerstwo ma więc przede wszystkim  stworzyć warunki do takiego lepszego poznania i zrozumienia.     

Dr László Sütó także zwrócił uwagę na to, że w wymianie istotną rolę odgrywają więzi międzyludzkie – wyraził nadzieję, że dobrze, by oprała się ona na kontaktach rodzin. 

Głos zabrał także burmistrz partnerskiego dla Koźmin Balatonmariafurfo  György Galácz., który doprowadził do nawiązania współpracy obu samorządów.

Uroczystość zakończył wspaniały występ Zespołu Muzyki Dawnej Artifex kierowanego przez Grzegorza Polańskiego. 

W podpisaniu umowy wzięła udział 6-osobowa delegacja z Marcali. Goście wykorzystali krótką wizytę w Polsce na zapoznanie się z powiatem – odwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie, spotkali się także z burmistrzem Maciejem Bratborskim, wizytowali Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie.

W sobotę, 12 września kibicowali strongmenom na Mistrzostwach Polski w Parach i byli gośćmi festiwalu „Krotoszyn  z Okrasą”. Ogromne wrażenie wywarł na nich występ zespołu Krotoszanie.

W Marcali co dwa lata odbywają się festiwale folklorystyczne. Przewodniczący Sütó podczas rozmów o przyszłej współpracy wystosował zaproszenie dla zespołów folklorystycznych oraz jednej z orkiestr do uczestnictwa w tej imprezie. Ze strony polskiej padła propozycja przyjęcia w przyszłym roku grupy strażaków – ochotników z Węgier.