Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe Święto Plonów w Koźminie

W niedzielę, 23 sierpnia, Koźmin Wielkopolski gościł uczestników tegorocznych  Dożynek Powiatowych.   Święto plonów rozpoczęto od mszy św. dziękczynnej odprawionej w koźmińskiej Farze. Następnie barwny korowód dożynkowy przemierzył miasto docierając na miejsce części obrzędowej – pod Zamek.

Przybyłych  na uroczystość dożynkową gości powitał włodarz Koźmina burmistrz Maciej Bratborski.

W gronie zaproszonych znaleźli się m.in. kapłani Ziemi Koźmińskiej,  poseł Maciej Orzechowski, Patryk Pawelczak - asystent Wojewody Wielkopolskiego, Marek Stawujak - Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, burmistrzowie i wójt  gmin i miast powiatu krotoszyńskiego, wraz z przewodniczącymi rad oraz Leszek Kulka - Starosta Krotoszyński i Stanisław Szczotka - Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Obecni byli także radni powiatowi, miejscy i gminni oraz sołtysi, szefowie powiatowych jednostek, służb i inspekcji.

Z rąk starostów - Elżbiety Kowal i Andrzeja Osucha (w asyście Ewy Kaźmierczak i Grzegorza Lisa) chleb z tegorocznych zbiorów  odebrali – L. Kulka, M. Bratborski i S. Szczotka. Włodarz Powiatu wygłosił przy tym tradycyjną formułę obiecując, iż uczyni wszystko, by chleba będącego owocem pracy krotoszyńskich rolników -  nie zabrakło nikomu.

W części obrzędowej  zespół połączonych kapel ludowych z całego powiatu wykonywał tradycyjne pieśni i przyśpiewki adresowane do wszystkich, którzy odbierali dożynkowy chleb.  Następnie obdarowani dzielili się nim z uczestnikami uroczystości. 

Po części obrzędowej na scenie pod zamkiem zaprezentowały się zespoły i kapele z całego powiatu. Po nich przyszedł czas na gwiazdy – najpierw rozkołysał wszystkich Tercet Egzotyczny, a następnie rozgrzała widownię Shazza. 

Elementem tegorocznych dożynek była wystawa rolnicza. Na stoiskach ustawionych w pobliżu placu dożynkowego prowadzono także profilaktyczne porady zdrowotne – można było wykonać szereg badań i skorzystać z konsultacji specjalisty.