Wirtualny spacer po urzędzie

Międzynarodowy obóz młodych strażaków

Blisko 80 młodych strażaków z powiatów krotoszyńskiego i Germersheim wzięło udział w Międzynarodowym Obozie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Borzęciczki 2009.

 

Od 17 do 20 lipca młodzież z Polski i Niemiec spędzała razem czas, a ich obóz stanął na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach.

W piątek 17 lipca odbyło się uroczyste otwarcie obozu, na które zaproszono władze gmin i powiatu. Z młodymi strażakami spotkali się m.in. – wicestarosta Krzysztof Kaczmarek, burmistrz Krotoszyna Julian Jokś, burmistrz Koźmina Wlkp. Maciej Bartborski, burmistrz Kobylina Bernard Jasiński, wójt Rozdrażewa  Mariusz Dymarski i wiceburmistrz Zdun Marian Sobański. Przybyli także m.in. zastępca komendanta PSP w Krotoszynie Tomasz Niciejewski oraz dyrektor SOSW w Borzęciczkach Barbara Zakrzewska.

Obóz uroczyście otworzyli – Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP Edward Kozupa oraz komendant obozu – Jacek Wybierała oraz przedstawicielka starostwa Germersheim Astrid Brune – Neuman. Gości powitał także na Ziemi Koźmińskiej burmistrz Maciej Bratborski.

 Pierwszego dnia obozu goście z Niemiec odpoczywali po podróży m.in. na  pływalni. W sobotę, 18 lipca był czas na wycieczkę do Gołuchowa i wspólną zabawę, natomiast niedziela 19 lipca upłynęła na zawodach na terenie Koźmina.

Strażacy zostali podzieleni na 10 mieszanych grup i z mapą w ręku przemierzali miasto trafiając na kolejne punkty, na których czekały ich zadania. Każdy z tych punktów przygotowała inna gminna organizacja OSP. M.in. przybijano gwoździe na czas i układano piramidy z bali, rzucano piłkami do celu, pokonywano strażackie tory przeszkód. Najwięcej emocji i radości wśród gości z Niemiec wzbudziła ostatnia konkurencja – uruchomienie sikawki konnej z Gościejewa.

Meta zawodów znajdowała się na stadionie Białego Orła. Tam też nagrodzono najlepszych. Zawody wygrała drużyna nr 9 pod polskim dowództwem dh. Beaty Bałoniak z Kaniewa.

 Na uroczystym podsumowaniu zawodów obecny był m.in. komendant PSP Mariusz Przybył.

Ten intensywny dzień druhowie zakończyli tradycyjną grochówką i biesiadą przy ognisku.

W poniedziałek, 21 lipca przed południem rozegrano turniej piłki nożnej, który wygrała reprezentacja powiatu krotoszyńskiego..

Wkrótce po zawodach odbyło się uroczyste zakończenie i pożegnano gości z Niemiec.

 Wizyta młodych strażaków z partnerskiego powiatu Germersheim to kolejny element rozwijającej się współpracy pomiędzy strażackimi organizacjami ochotników. Nasi druhowie gościli w Niemczech przed dwoma laty uczestnicząc w podobnym obozie. Kilka dni wystarczyło, by młodzież z obu krajów bez problemu i tłumaczy porozumiała się ze sobą i nawiązała przyjaźnie. Opiekunowie obu grup uzgodnili, że dalsza współpraca pójdzie właśnie w takim kierunku. 

Należy podkreślić, że to sympatyczne spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu z organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.