Wirtualny spacer po urzędzie

Sukces KOBIERZANEK

Zespół Śpiewaczy Kobierzanki otrzymał III nagrodę na prestiżowym 43. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który zakończył się 28 czerwca w Kazimierzu nad Wisłą.  

Kobierzanki wystąpiły wśród silnej konkurencji złożonej z 31 najlepszych zespołów wokalnych z całego kraju. Zaśpiewały trzy pieśni – „Przede wroty kamień złoty”, „Idzie do gościńca” i „Któryndy Jasiu” – śpiewane od dawna w okolicach Kobierna. Panie na co dzień mówią gwarą, więc z wielką swobodą i naturalnością podkreślały ją w swoich pieśniach.

Na kazimierskiej scenie wystąpiło siedem Kobierzanek – trzy z nich ubrane w stroje ludowe charakterystyczne dla Ziemi Krotoszyńskiej, z pięknie haftowanymi fartuchami i czepcami. Cztery panie zaprezentowały się w autentycznych strojach swoich babć, które chodziły tak ubrane w 2 połowie XIX wieku. Śpiewaczki z Kobierna, którymi kieruje Józefa Marciniak – otrzymały niedawno I nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu, a w 2008 roku zostały uhonorowane na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach.

 Kobierzanki uzyskały jedyną nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych dla Wielkopolski. Nasz region uhonorowano także w pozostałych kategoriach – kapel (m.in. nagroda dla Kapeli z Poznania) i solistów oraz w konkursie Duży – Mały, przeznaczonych dla mistrzów i ich młodych uczniów.

Festiwal w Kazimierzu, który od prawie pół wieku gromadzi w jednym miejscu i nagradza najlepszych muzyków oraz śpiewaków ludowych, jest prestiżowym spotkaniem folklorystów z całej Polski.Tekst: Anna Mażuchowska Wyjazd zespołu Kobierzanki na festiwal w Kazimierzu współfinansowało Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.