Wirtualny spacer po urzędzie

I Balonowy Puchar Wielkopolski

10 czerwca po południu i 11 czerwca o poranku niebo nad powiatem  przemierzały wielobarwne balony. To uczestnicy  I Balonowego Pucharu Wielkopolski lecąc nad Krotoszynem i okolicą starali się wypełnić jak najlepiej wytyczone przez sędziów zadania.

Sport balonowy jest niezwykle uzależniony od pogody, a zwłaszcza od kierunku i siły wiatru. Dlatego też do końca nie było wiadomo, skąd balony wystartują i gdzie wylądują.  Okazało się, że najlepszym miejscem rozpoczęcia zawodów było po południu 10 czerwca boisko w Zdunach. Co ciekawe udało się tam wykonać start wspólny balonów co jest rzadkością. Wiatry tak dobrze się ułożyły, że dyrektor sportowy zawodów Jerzy Borowski mógł wytyczyć jeden z celów nad iglicą krotoszyńskiego ratusza. Stąd też krotoszynianie mogli podziwiać balony lecące w samym centrum miasta. 

Większość zawodników wylądowała na terenach gminy Rozdrażew. Piloci – co wielokrotnie podkreślali -  byli zaskoczeni niezwykłą serdecznością mieszkańców, którzy entuzjastycznie witali lądujących na ich łąkach uczestników Pucharu.

 Kolejnego dnia – 11 czerwca - balony znów z różnych miejsc w gminie Zduny poszybowały ku zachodnim krańcom Krotoszyna i popłynęły nad Lutogniew, by lądować w okolicach Wielowsi.

Niemałą radość ten poranny lot sprawił osobom przygotowującym trasy procesji Bożego Ciała.

Niestety, ze względu na burzowe popołudnie nie mógł się odbyć lot popołudniowy w czwartek. Rozegranie dwóch lotów wystarczyło jednak, by dokonać klasyfikacji etapu krotoszyńskiego zawodów.

W godzinach popołudniowych zawodnicy spotkali się z przedstawicielami władz. W ich imieniu powiał pilotów i załogi poseł Maciej Orzechowski. Na spotkaniu obecni byli także – starosta Leszek Kulka oraz członkowie zarządu powiatu – Sławomira Fedorowicz i Renata Rzekiecka, a także Janusz Baszczyński i Krzysztof Kaczmarek. Przybyła także Przewodnicząca Rady Miejskiej Krotoszyna Zofia Jamka.

Wieczorem na rynku w Krotoszynie odbył się pokaz, podczas którego można było podziwiać postawiony balon, wsiąść do kosza i porozmawiać z pilotami. Wręczono też puchary najlepszym zawodnikom.

Krotoszyński etap I Balonowego Pucharu Wielkopolski wygrał Bartosz Nowakowski (Anwil Włocławek) przez Arkadiuszem Iwańskim (ten sam klub) i Bogdanem Prawickim (Balloon Team Mróz). Ten ostatni zawodnik  (wielokrotny mistrz Polski) jest prezesem Leszczyńskiego Klubu Balonowego, który współorganizował imprezę. 

Puchary najlepszym wręczali: poseł Maciej Orzechowski, starosta Leszek Kulka i burmistrz Julian Jokś.

Głównym organizatorem etapu krotoszyńskiego było Starostwo Powiatowe w Krotoszynie przy współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

Z Krotoszyna  zawodnicy przejechali do Kościana, gdzie niestety ze względów atmosferycznych nie odbyły się loty pucharowe, a więc zwycięzcy z Krotoszyna okazali się najlepszymi w całym pucharze. Zawody są zaliczane do Balonowego Pucharu Polski.

Fot: Magdalena Pawlik Gazeta Krotoszyńska, SP Krotoszyn 

 

Organizatorzy dziękują współorganizatorom i sponsorom, bez których te wspaniałe zawody nie byłyby możliwe:

Posłowi na Sejm RP Maciejowi Orzechowskiemu

Burmistrzowi Julianowi Joksiowi

Firmie GASPOL

Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń SA

Państwu Wawrzyniakom - właścielom Hotelu i Restauracji Wawrzyniak

Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie

Agencji Ochrony Osób i Mienia HERAKLES

Klubowi Fotograficznemu BLENDA

Mediom: szczególnie Gazecie Krotoszyńskiej i Radiu CENTRUM Kalisz