Wirtualny spacer po urzędzie

Prawybory w ?Dwójce?

W ramach projektu "Młodzi Głosują" w ZSP nr 2 w Krotoszynie, odbyły się szkolne Młodzieżowe Prawybory do Parlamentu Europejskiego. Koordynatorem ogólnopolskiej akcji jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. 

W ramach akcji edukacyjnej przygotowane zostały gazetki tematyczne na stelażach dotyczące zadań i kompetencji Parlamentu Europejskiego. Uczniowie mogli zapoznać się także z programami zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą Komitetów Wyborczych. Wydany został również numer specjalny gazetki szkolnej "Ekspresem do Unii" poświęcony tym zagadnieniom.

 

Szkolne wybory wiernie odzwierciedlały te, które odbędą się 7 czerwca. Nad ich przebiegiem czuwała Młodzieżowa Komisja Wyborcza w składzie: przewodnicząca Paulina Jankowska, zastępca przewodniczącej Agnieszka Owczarek, członkowie Monika Kaczmarska i Jacek Kurzawski - uczniowie klasy I d.

 

W tym dniu sala nr 5 stała się prawdziwym lokalem wyborczym. Z prawa do głosowania mogli skorzystać wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły. Upoważnionych do głosowania były 463 osoby. Oddano 375 głosów, w tym 344 głosy ważne i 16 głosów nieważnych. Największym poparciem cieszył się Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, który zdobył 150 głosów oraz Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość z 79 głosami. Pozostałe Komitety uzyskały znacznie mniejszą ilość głosów:
  • Komitet Wyborczy Unia Polityki Realnej 10 głosów,
  • Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe 16 głosów,
  • Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 15 głosów,
  • Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy 18 głosów,
  • Komitet Wyborczy Libertas 20 głosów,
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy 17 głosów,
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Porozumienie dla Przyszłości CentroLewica (PD+SDPL+Zieloni 2004) 10 głosów,
  • Komitet Wyborczy Prawica Rzeczypospolitej 9 głosów.

Frekwencja wyborcza wyniosła 81%. Celem tej akcji było zyskanie rzeczywistego wpływu na to, co dzieje się w naszej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom zachęcimy więcej osób pełnoletnich do wzięcia udziału w głosowaniu 7 czerwca. A może dzięki wysokiej frekwencji to właśnie Gmina Krotoszyn stanie się Pępkiem Europy? Tytuł ten otrzyma gmina z największą frekwencją wyborczą."

 Tekst: Teresa Szelągowska, ZSP nr 2

Fot. ZSP 2 Krotoszyn