Wirtualny spacer po urzędzie

Historyczny wykład prof. Karolczaka

7 maja 2009r. w Bibliotece Publicznej w Zdunach odbył się wykład prof. Kazimierza Karolczaka pt. ”Arystokracja wczoraj i dziś”. Na spotkanie z urodzonym w Bożacinie historykiem przybyło wielu mieszkańców Ziemi Krotoszyńskiej , m.in. – starosta krotoszyński Leszek Kulka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Juliusz Poczta i wiceburmistrz Zdun Marian Sobański.

 

Dr hab. Kazimierz Karolczak jest profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Urodził się w  Bożacinie, ukończył Szkołę Podstawową nr 8 w Krotoszynie i Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja.

Od 2005 r. kieruje największym wydziałem (Humanistycznym) Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Współpracuje z Uniwersytetem Lwowskim, zorganizował dziewięć międzynarodowych konferencji, wygłosił ponad 40 referatów na spotkaniach i konferencjach naukowych.

Jest współorganizatorem Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Komisji ds. Oceny Podręczników Szkolnej Polskiej Akademii Umiejętności . W roku 2007 wszedł w skład Polskiej Akademii Nauk.  

Do Zdun prof. Karolczak przybył na zaproszenie dyrektor miejscowej Biblioteki Mirosławy Szymczak. W formie gawędy ze swadą opowiadał o dziejach arystokracji – zwłaszcza o znamienitym rodzie Dzieduszyckich.