Wirtualny spacer po urzędzie

Otwarte drzwi w ?Dwójce?

4 kwietnia 2009r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 otworzył drzwi dla gimnazjalistów. Prezentacje multimedialne, pokazy, demonstracje, konkursy i …smaczne przekąski to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez nauczycieli i uczniów dla przyszłych pierwszoklasistów.

Zwiedzanie szkoły przez gimnazjalistów poprzedziło tradycyjnie spotkanie informacyjne w sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Roman Olejnik powitał przybyłych licznie gimnazjalistów, gości, przedstawił Dyrekcję oraz nauczycieli. Dyrektor zaprezentował szkołę i jej ofertę edukacyjną na rok szkolny 2009/2010. Podkreślił, że przyszli pierwszoklasiści we wrześniu przyjdą już do odmienionej szkoły, gdyż w czasie wakacji będzie przeprowadzony kompleksowy remont i modernizacja budynku - przede wszystkim sali gimnastycznej. Kierunki kształcenia, zasady rekrutacji i nabór elektroniczny omówiła wicedyrektor szkoły - Ewa Kowalska. Informacje o zajęciach pozalekcyjnych i praktykach zagranicznych przedstawił wicedyrektor - Przemysław Wójcik. Najważniejsze informacje o szkole przedstawione zostały w formie prezentacji multimedialnej.

 Atrakcją spotkania stał się quiz z wiedzy o szkole. Każdy odważny gimnazjalista za poprawną odpowiedź otrzymał nagrodę - firmowe gadżety z adresem internetowym szkoły.
Po klasopracowniach gości oprowadzili nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Dla przyszłych uczniów przygotowane zostały lekcje pokazowe oraz prezentacje działalności kół zainteresowań. Wskazówek dotyczących wyboru szkoły udzielali gimnazjalistom wszyscy nauczyciele szkoły. Młodzież gimnazjalna z zainteresowaniem wysłuchała prezentacji dotyczącej przedmiotów ekonomicznych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z obsługą kasy fiskalnej. Gimnazjaliści z uwagą śledzili i brali aktywny udział w doświadczeniach fizycznych: pokaz telekinezy, budowę rakiety z torebki po herbacie, żarówkę, którą można zapalić zapałką, samopompujący się balon. W pracowni chemicznej przygotowane doświadczenia również zainteresowały naszych gości. Gimnazjaliści aktywnie włączyli się także w odgadywanie substratów i produktów reakcji chemicznych. Pasjonaci biologii mogli wykazać się wiedzą w konkursie "Poznaj swoje ciało". Do umysłowego wysiłku na pewno skłonił młodzież test na spostrzegawczość przygotowany w pracowni biologicznej.  

Z zainteresowaniem gimnazjalistów wysłuchana została prezentacja działań i różnych form zajęć, w których biorą udział uczniowie liceum ogólnokształcącego o nachyleniu pedagogicznym. Piosenki wykonane przez uczniów w języku angielskim zachęciły do nauki angielskiego w naszej szkole. Nasi uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali różne formy współpracy zagranicznej, które od wielu lat prowadzi szkoła ze szkołami w Niemczech i na Litwie.

Z uznaniem młodszych kolegów przyjęta została degustacja potraw przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych. Goście mogli podziwiać nakrycie stołu na przyjęcie okolicznościowe oraz pokaz dekoracji z różnych owoców i warzyw. Gimnazjaliści zobaczyli też zaplecze informatyczne szkoły, połączone z prezentacjami i pokazami. Dzięki prezentacjom mogli poznać działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu, Szkolnego Klubu Krajoznawczego oraz redakcje szkolnych gazet.


Nasi uczniowie doskonale spisali się w roli rzeczników szkoły. Każdy gimnazjalista był tak samo ważny, a żadne pytanie nie pozostało bez rzeczowej odpowiedzi.
W punkcie informacyjnym młodzież gimnazjalna mogła uzyskać dodatkowe informacje o kierunkach kształcenia. Największym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyło się technikum kształcące w zawodzie technik informatyk oraz liceum ogólnokształcące o nachyleniu pedagogicznym. 

Mamy nadzieję, że mocne strony Dwójki przekonały gimnazjalistów do podjęcia nauki w naszej szkole. Ceryfikaty jakie posiada szkoła są dowodem na to, że kształcimy na wysokim poziomie i warto w ZSP nr 2 kontynuować dalszą naukę - jak zachęcał dyrektor szkoły Roman Olejnik."

Tekst: P. Wójcik ZSP 2

Fot: G.Pierzchała