Wirtualny spacer po urzędzie

Nasze talenty w Europie

W piątek, 3 kwietnia 2009r. odbył się IV Powiatowy Konkurs Literacko – Muzyczny „Nasze talenty w Europie”. Widownia zgromadzona  w auli krotoszyńskiego I LO mogła podziwiać  młodych wykonawców - uczniów szkół z terenu powiatu, którzy dali prawdziwy  popis niemałych umiejętności recytatorskich i muzycznych.

        

                         A z wierszy napisanych chyba ten nie umrze, co nie bał się stać prawdą lub stał lub stał się muzyką.

Jan Twardowski

 

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej łączyło się z wieloma politycznymi problemami, rozterkami i negocjacjami. Ale nasze współistnienie w Europie nie oznacza jedynie współpracy politycznej i gospodarczej, ale także współistnienie i przenikanie się kultur i języków. Płaszczyzna kulturowa jest bardzo ważną płaszczyzną porozumienia wielu pokoleń Europejczyków. 

W 2006 roku inicjatorem I konkursu była pani Iwona Dominiak, opiekun SKE „Kołłątaj”. Od 2007 r. pomaga jej we wszystkich działaniach pani Maria Staszkiewicz, która została drugim opiekunem.

Propagując nasze kulturalne europejskie dziedzictwo, młodzież ze Szkolnego Klubu Europejskiego „Kołłątaj”, działająca przy I Liceum Ogólnokształcącym w Krotoszynie, po raz czwarty zaprosiła do udziału w Powiatowym Konkursie Literacko – Muzycznym „ Nasze Talenty w Europie”, który odbył się w piątek 3 kwietnia 2009r. w naszym liceum. Patroni honorowi: poseł Maciej Orzechowski i starosta krotoszyński Leszek Kulka. 

            Główne cele przyświecające organizatorom to odkrywanie, rozwijanie, promowanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich integracja.W konkursie uczestniczyli uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krotoszyna, Koźmina Wlkp., Zdun, Chwaliszewa i Orpiszewa.

Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: recytacji wierszy lub fragmentu prozy i prezentacji utworów muzycznych. Podczas konkursu panowała miła i wesoła atmosfera. Publiczność reagowała bardzo żywo na występy uczniów, nagradzając ich często gorącym aplauzem.

Występy uczestników oceniało jury w składzie:Maria Staszkiewicz – opiekun SKE „ Kołłątaj” – przewodnicząca, MarzenaWiśniewska – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, Miłosz Zwierzyk – asystent posła Macieja Orzechowskiego, Ilona Olejnik –Szkoła Muzyczna w Krotoszynie, Wojciech Szuniewicz – dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, Joanna Olejniczak – nauczyciel języka polskiego i członkowie SKE „Kołłątaj” - Izabela Kwiatkowska i Anna Dominiak, która była jednocześnie sekretarzem jury. 

Jury przyznało następujące miejsca:

w kategorii recytacja: 

I MIEJSCE – Weronika Kopa – Zespół Szkół nr.1 z Oddziałami Integracyjnymi. Gimnazjum nr.3

II MIEJSCE – Artur Papież –Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie- II LO

III MIEJSCE  - Karena Bałoniak – I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

                         w kategorii muzycznej: 

I  MIEJSCE – Aurelia Jargoła – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Zduny.

II MIEJSCE  – Maria Kałążna – I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. 

III MIEJSCE – Anna Skrzypczak  - Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie;  Nagrodę publiczności otrzymała uczennica I LO im. H. Kołłątaja Beata Andrzejewska, która wystąpiła wraz z zespołem.              

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów. Konkurs utwierdził nas w przekonaniu, że mamy wiele talentów i cieszymy się, że mogliśmy je pokazać. 

Opiekunowie SKE „Kołłątaj”:Iwona DominiakMaria Staszkiewicz