Wirtualny spacer po urzędzie

Rajd ?Topienie Marzanny?

XXII Rajd Turystyczny „Topienie Marzanny”, który odbył się w dniu 21 marca 2009 r. z metą pod grzybkiem „Miłośników Piłki Nożnej” przy ul. Sulmierzyckiej, zorganizowany został przez Zarząd Oddziału PTTK, Oddziałową  Komisję Turystyki Młodzieżowej i Klub Turystyki Górskiej „Koliba”.

Rajd współfinansowany był z dotacji Urzędu Miejskiego w Krotoszynie oraz Starostwa Powiatowego w Krotoszynie w ramach realizacji zadania publicznego dla organizacji pozarządowych.

Celem rajdu było pożegnanie zimy oraz przypomnienie obrzędów ludowych związanych z zakończeniem zimy. Wzięło w nim udział 69 osób z Gimnazjum w Zdunach, Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Krotoszynie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie, Koła PTTK przy Mahle  oraz turyści indywidualni.

O godzinie 1000 przed budynkiem Muzeum Regionalnego przybyłych turystów przywitali komandor Kazimierz Mackiewicz i  kierownik trasy Andrzej Chmielarz.

Zebrana młodzież niosąc wykonane kukły „Marzann” ruszyła korowodem na Rynek, który obeszła i skierowała się w ulicę Koźmińską, deptakiem  obok kościółka drewnianego pod wezwaniem ś.ś. Fabiana i Sebastiana  dotarła do jeziora Odrzykowskiego, dalej Placem Szkolnym, ul. Ostrowską i skierowała się  na dawny „Poligon” 56 Pułku Piechoty Wlkp.  Tu ścieżką pod lasem a następnie „szagą” przez poligon dotarła  do grzybka „Miłośników Piłki Nożnej” przy ul. Sulmierzyckiej . Tam czekała na nich przepyszna grochówka.

Do konkursu zgłoszono 4 „Marzanny”. Komisja konkursowa po burzliwej debacie zadecydowała: zwyciężyła marzanna z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie przed marzanną z Gimnazjum w Zdunach, Gimnazjum nr 4 i Zesp. Szkół z O/Integracyjnymi nr 2. Ogłoszenia wyników konkursu dokonał Kazimierz Mackiewicz, a nagrody wręczyła  Halina Konieczna. 

Marzanny zakończyły swój krótki żywot nie w wodzie a w płomieniach, a pilnował, aby się dobrze spaliły - Karol Piotrowski.

Turyści piesi ruszyli w drogę powrotną do domów, a organizatorzy dopilnowali uporządkowania terenu, dopalenia się marzann i zgaszenia ogniska.

Organizatorzy dziękują Miłośnikom Piłki Nożnej w Krotoszynie za nieodpłatne udostępnienie grzybka na metę rajdu.

Zarząd Oddziału PTTK informuje, że na oficjalnej stronie Krotoszyna w dziale turystyka i rekreacja działa portal PTTK o/Krotoszyn, gdzie można zapoznać się z  bieżącymi  wiadomościami. Do zobaczenia na szlakach pieszych i rowerowych.

Andrzej Chmielarz