Wirtualny spacer po urzędzie

Wizyta gości z Ukrainy

W dniach 2 – 4 marca 2009 r. w powiecie krotoszyńskim przebywali goście z Ukrainy. Oleg Osadczij – sekretarz gminy Andrusziwka w Obwodzie  Żytomierskim był gościem samorządu gminy Zduny, a Ludmiła Andruszczak (z gminy Murowani Kuryliwci w obwodzie Winnickim) przybyła na zaproszenie powiatu.

Przyjazd został zorganizowany przez Wielkopolski Ośrodek Studiów i Kształcenia Kadr Samorządowych. Do Poznania przybyła 40-osobowa delegacja ukraińskich samorządowców, którzy zostali podjęci przez powiaty i gminy naszego regionu.

Oleg Osadczij reprezentuje gminę, w której wcześniej gościła już delegacja Zdun. Jego pobyt w naszym powiecie zakończyło podpisanie wstępnej deklaracji o współpracy pomiędzy Zdunami a Andrusziwką. W imieniu samorządu Zdun  dokument podpisali Przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Malec i burmistrz Władysław Ulatowski.

 Ludmiła Andruszczak spotkała się natomiast z sekretarzem gminy Kobylin Mirosławem Sikorą. Nie wykluczone, że Kobylin i Murowani Kuryliwci także nawiążą współpracę. W pierwszym dniu wizyty goście zwiedzali gminę Zduny. Zobaczyli m.in.stację wodociągów, oczyszczalnię ścieków, boisko ORLIK. Gościli w przedszkolu, zespole szkół w Zdunach, w Izbie Muzealnej ZOK, spotkali się ze strażakami OSP. Odwiedzili także gospodarstwo rolne państwa Kaczałów w Konarzewie.

 

W Baszkowie zobaczyli Szkołę Podstawową wraz z nową salą sportową, a także Dom Pomocy Społecznej.

Drugi dzień pobytu upłynął na prezentacji powiatu i zadań samorządu powiatowego oraz na krótkiej wycieczce po Kobylinie. Program objął m.in. wizyty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie i w Starostwie Powiatowym, po którym oprowadzał delegację sekretarz Edward Kozupa. Tu także doszło do spotkania z władzami powiatu – przewodniczącym Rady Stanisławem Szczotką oraz starostą Leszkiem Kulką.  Kolejnym punktem wizyty była dokonana przez dyrektora SPZOZ  Pawła Jakubka prezentacja powiatowych placówek służby zdrowia. 

Goście  nie kryli podziwu dla tego, co zobaczyli w Zdunach i Krotoszynie. Zadawali wiele pytań – interesował ich przede wszystkim zakres działania samorządu, konstrukcja budżetu gminy i powiatu, sposób działania oświaty, systemu opieki społecznej i służby zdrowia.

W rozmowach dwustronnych podkreślano, że istnieje możliwość nawiązania współpracy zwłaszcza  w sferze wymiany młodzieży.