Wirtualny spacer po urzędzie

Ćwiczebny alarm w starostwie

22 kwietnia br. pracowników Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, a także mieszkańców przebywających w urzędzie, oderwał od załatwiania spraw alarm ewakuacyjny związany z zagrożeniem, jakie sprowadził pewien pracownik jednej z firm. Zażądał on rozmowy ze starostą, a następnie - nieusatysfakcjonowany obrotem spraw - rozpylił w sekretariacie i na korytarzu trujący gaz.

 


Cała sytuacja była scenariuszem ćwiczeń, jakie tego dnia w godzinach od 4.00 do 11.00 odbyły nasze służby. Był to także trening praktyczny dla urzędników, którzy niedawno przeszli rutynowe szkolenie w zakresie ewakuacji i zabezpieczania stanowisk pracy w sytuacjach nadzwyczajnych.

Warto dodać, że pobyt „sprawcy” w starostwie stanowił tylko początek działań. Dalsza symulacja zakładała, że mężczyzna udał się do zakładu pracy i podpalił halę magazynową, a następnie uciekł samochodem, ominął blokadę policyjną i uciekając uderzył w drzewo.

W ćwiczeniach udział wzięło 10 zastępów i 42 strażaków z JRG PSP i Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie, 1 zastęp i 4 strażaków z OSP Krotoszyn, a także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie i Straż Miejska.

Celem ćwiczeń było doskonalenie w zakresie: współdziałania pomiędzy służbami, organizowania łączności na potrzeby działań ratowniczo – gaśniczych, organizacji sztabu na potrzeby działań ratowniczo – gaśniczych, sprawdzenie obowiązujących procedur w zakresie alarmowania i dysponowania oraz procedur postępowania w zakresie postępowania pracowników w przypadku wystąpienia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

Serdecznie przepraszamy klientów starostwa za chwilowe niedogodności, ale ćwiczenia przeprowadzane są w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich.

Info: bryg. Tomasz Niciejewski

Foto: st. kpt. Małgorzata Olejnik

PSP Krotoszyn