Wirtualny spacer po urzędzie

Zakończenie obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

W niedzielę, 8 lutego w Zdunach uroczyście zakończono powiatowe obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej. Wydarzenie rozpoczęła msza św. z udziałem rodzin  powstańców. Dwa dni wcześniej „kołłątajowscy” zorganizowali tradycyjny rajd na Szaniec Powstańczy w Borownicy.   Nabożeństwo w Zdunach odprawił proboszcz ks. Andrzej Nowak. W uroczystościach uczestniczyli m.in. -  poseł Maciej Orzechowski, starosta krotoszyński Leszek Kulka wraz z przewodniczącym rady Stanisławem Szczotką oraz delegacje miast i gmin. 

Po mszy nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów na miejscowym cmentarzu.

Pod pomnikiem dedykowanym mieszkańcom Zdun poległym w II wojnie światowej oraz ofiarom komunizmu złożono wiązankę ku pamięci ks. Bolesława Jaśkowskiego – zdunowskiego proboszcza, jednej z czołowych postaci powstania oraz założyciela chóru Harmonia.

Pod pomnikiem – mogiłą zbiorową kilkunastu powstańców, którzy polegli w walkach o Zduny w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku odbył się prowadzony przez Grzegorza Dengusiaka apel poległych. Złożono także wiązanki kwiatów.

Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do Perzyc, gdzie w lokalu państwa Danieli i Jerzego Wawrzyniaków odbyło  się spotkanie podsumowujące obchody. Część historyczno- artystyczną przygotowali uczniowie zdunowskiego Zespołu Szkół Publicznych pod kierunkiem Zofii Wiatrak i Adama Szczuraszka. Spotkanie poprowadziła Łucja Długiewicz –Paszek. Szczególnie serdecznie przywitała ona krewnych powstańców wielkopolskich oraz małżonkę prof. Hieronima Ławniczaka – zmarłego w r. 1983 wykładowcy LO, założyciela krotoszyńskiego muzeum – człowieka, który położył wielkie zasługi w ocaleniu od zapomnienia wydarzeń powstańczych z lat 1918/19. Profesora wspominał także dr Edward Jokiel, który ujawnił, że to z jego inspiracji każdego roku licealiści organizują rajd na szaniec powstańczy w Borownicy. Rajd ten w tym roku odbył się w piątek, 6 lutego po raz 25.

Swego krewnego ks. Bolesława Jaśkowskiego wspominał prof. Jędrzej Jaśkowski, natomiast pani Domicela Borowiak obecnie mieszkająca w Kaliszu wspominała swego ojca Stanisława Markowskiego.

O przebiegu walk na Ziemi Zdunowskiej opowiedział obszernie burmistrz Władysław Ulatowski, natomiast starosta krotoszyński Leszek Kulka podsumował obchody rocznicowe na terenie powiatu przypominając wszystkie wydarzenia oraz dziękując wszystkim zaangażowanym w nie osobom.

Starosta ujawnił, że plonem jubileuszowych obchodów będzie publikacja wsparta finansowo przez powiat, której inicjatorami są znani historycy – Edward Jokiel, Michał Pietrowski oraz Antoni Korsak.